Nauka

Powstał Narodowy Instytut Dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 12:00
Od 1 stycznia 2011 roku Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków stał się Narodowym Instytutem Dziedzictwa. To polska odpowiedź na tak zasłużone instytucje, jak angielska Eglish Heritage.

 

 

 

Zmiana ta wiąże się istniejącej wcześniej instytucji nowego statutu. Narodowy Instytut Dziedzictwa ma być nowoczesną instytucją kultury, która przywróci dziedzictwu właściwą rolę w życiu społecznym, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, zapisaną w Konstytucji RP i stanowiącą podstawą współczesnych systemów zarządzania dziedzictwem na świecie.

Dziedzictwo jest naszym wspólnym, ponadczasowym dobrem, źródłem poznania naszej wspólnej przeszłości i fundamentem, na którym buduje się tożsamość narodu. Nie bez znaczenia jest fakt, że słowo „zabytek” w nazwie instytucji zostaje zastąpione przez słowo ”dziedzictwo”. Dziedzictwo pozwala zrozumieć historyczny, społeczny i emocjonalny kontekst funkcjonowania zabytku, a tym samym dostrzec potrzebę i konieczność jego ochrony” – czytamy na stronach instytucji.

Nowa strategia działania NID zakłada odejście od dotychczasowego pasywnego modelu administrowania zabytkami na rzecz aktywnego zarządzania dziedzictwem. Zadania realizowane przez NID nie mogą być ograniczone do wąskiego grona specjalistów, ale mają angażować w proces ochrony dziedzictwa wszystkie grupy społeczne.

Wejdź na stronę NID: www.zabytek.pl

 

(ew/zabytek.pl)

Zobacz więcej na temat: POLSKA archeologia

Czytaj także

Na ratunek dziedzictwu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2009 05:22
Na obozach Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków zupełnie za darmo będzie można tego lata przeżyć archeologiczną przygodę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzemionki znowu zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 13:00
Polski cud - neolityczna kopalnia krzemienia po raz kolejny zadziwiła archeologów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Homo erectus spod Cieszyna

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2010 12:00
Człowiek przybył na ziemie polskie 300 000 wcześniej niż sądzono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy, gdzie były Grody Czerwieńskie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 14:04
Odnaleziono fundamenty romańskiego kościoła. Czy to ślad Czerwienia i rozwiązanie zagadki polskiej mediewistyki?
rozwiń zwiń