Nauka

Hit EXPO 2008

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2007 09:15
Zwiedzający Światową Wystawę w Saragossie zobaczą pawilon z wody

Takiego pawilonu jeszcze nigdy nie było, chociaż na Światowych Wystawach widziano już niejedno oryginalne rozwiązanie. Na stronie Massachusetts Institute of Technology naukowcy zaprezentowali pawilon, który stanie u wejścia na wystawę w Saragossie w czerwcu przyszłego roku. Jego ściany tworzy... woda – kurtyny wodne z drobniutkich kropelek, sterowanych cyfrowo. Skomplikowany system pomp i zaworków daje możliwość natychmiastowego przerwania i zmiany kształtu wodnej zasłony, tak więc każdy, kto zechce wejść do środka, zrobi to z suchą głową. Jeden z projektantów tego obiektu, wyjaśniając zasady działania wodnej ściany porównał pawilon do wielkiej drukarki atramentowej, z precyzyjnie regulowanymi kropelkami spadającymi tam gdzie trzeba i kiedy trzeba. Na wodnych płaszczyznach będą się pojawiać generowane elektronicznie napisy reklamowe i informacje dla zwiedzających. Dodatkowo – wodny pawilon może mieć różną wysokość, w zależności od siły wiatru. Może się więc zdarzyć, że zwiedzający zobaczą na jego miejscu tylko płaski stawek – czyli dach, także pokryty wodą, bo całość zostanie opuszczona do parteru. Gdy pogoda się poprawi – niezwykły pawilon z płynnymi ścianami wzniesie się ponownie nad ziemię. Wszystko to można już zobaczyć na komputerowej symulacji. Hasłem przewodnim EXPO 2008 w Hiszpanii jest „Woda i zrównoważony rozwój miast”.

Źródło: MIT

Czytaj także

TuBaron z Saragossy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2008 23:47
Już za kilka dni koniec wystawy Expo w Saragossie. Nim to jednak nastąpi, zapraszamy na Dzień Śląska na Expo w TuBaronie. W czwartek, 11 września, nadajemy na żywo z Hiszpanii a rozmawiać będziemy o... Śląsku. Ale nie tylko... Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiszące ogrody XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2007 13:09
Naukowców z Columbia University zainspirowały legendarne wiszące ogrody królowej Semiramidy w Babilonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archipol Expo

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2009 11:15
Na przełomie lat 50. i 60. oraz na początku lat 60. XX wieku kraj opuściło ponad 200 architektów szukających indywidualnych dróg zawodowego i twórczego rozwoju. Zazwyczaj byli to absolwenci Wydziałów Architektury Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej. Teraz ich dokonania można oglądać na wystawie zatytułowanej „Archipol Expo Warszawa 2009. Twórczość architektów polskich we Francji od lat 60 tych do dziś".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasywny budynek zużyje 80 proc. energii mniej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 16:16
Do 2012 roku w Katowicach powstanie tzw. biurowiec pasywny, który dzięki nowoczesnym technologiom i instalacjom będzie potrzebował nie więcej niż 12 proc. tradycyjnej energii.
rozwiń zwiń