Nauka

Rozgrzewka Spitzera

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2009 14:11
Dla Teleskopu Spitzera zaczyna się nowa era. Co odkryje tym razem?

Około 12 maja Kosmiczny Teleskop Spitzera ma wypompować hel, którego dotąd używał do chłodzenia swojej aparatury do temperatur operacyjnych. Wówczas rozpocznie się nowa, „ciepła” era tego zasłużonego już instrumentu.

Pierwsza część misji Spitzera ma dobiec końca po ponad 5 latach monitorowania Kosmosu przy pomocy jego działającyego w podczerwieni oka. Ten okres był "zimny", a teraz czas nieco podgrzać atmosferę. – “Lubimy mysleć o tej fazie jako o odrodzeniu Spitzera” – mówi Robert Wilson z Jet Propulsion Laboratory (JPL) z NASA. – „Jak dotąd teleskop spisał się znakomicie, dokonując rzeczy lepszych niż te, które były przewidziane w planach. Teraz czekają na niego nowe wyzwania” – dodaje.

Spitzer to jedno z tzw. Wielkich Obserwatoriów NASA  - zestawu kosmicznych urządzeń zaprojektowanych do obserwowania Kosmosu w różnych rodzajach światła widzialnego i niewidzialnego. Jego towarzysze to stary, wysłużony Teleskop Hubble’a i Teleskop Chandra. Spitzer miał za zadanie obserwację w podczerwieni, bo tylko w tym świetle można dostrzec wiele obiektów, które kryją się w ciemnych i zapylonych zakamarkach kosmosu.

Od swojego startu w 2003 roku Spitzer dokonał wielu przełomowych odkryć. Obserwował komety, obszary, w których rodzą się gwiazdy, a także odległe czarne dziury.  Najbardziej zaskakujące były jednak odkrycia planet w innych układach gwiezdnych. Wcześnie takie egzoplanety (planety poza Układem Słonecznym) odkrywane były niebezpośrednio, przy pomocy obserwacji zakłóceń w świetle ich gwiazd. Dzięki Spitzerowi można było lepiej przyjrzeć się tym ciałom, np. zbadać ich atmosferę. Wszystkie te odkrycia dostarczyły materiału na ponad 1500 publikacji naukowych!

Aby jednak fotografować to wszystko w podczerwieni, musiał pracować w niskiej temperaturze, wynoszącej około -271 st. C (prawie zero absolutne). Pomagała mu w tym specjalna aparatura, która przetaczała przez „żyły” Spitzera ciekły hel. Nowa, „cieplejsza” temperatura Spitzera wyniesie -242 st. C, co oznacza, że część jego urządzeń nie będzie mogła już działać – mowa tu przede wszystkim o działającym w podczerwieni spektrografie. Inne instrumenty nadal będą funkcjonować: dwa detektory działające przy użyciu najkrótszych fal i aparat do fotografowania w podczerwieni. Nadal będą one wyławiać dla nas z kosmosu szereg obiektów takich jak asteroidy, zapylone gwiazdy lub odległe galaktyki. Dodatkowo Spitzer będzie mógł przenikać swoją aparaturą przez pył, który znajduje się w naszej Galaktyce i blokuje światło widzialne. 

- „Będziemy teraz badali Wszechświat przy pomocy tych dwóch działających w podczerwieni kanałów ‘ – wyjaśnia Michael Werner z JPL w Pasadenie. Werner jest związany ze Spitzerem, pracuje z nim bowiem (na różnych etapach projektu) od 30 lat! - "Skupimy się na tym, co wciąż jest do zbadania" - zapowiada. A zatem na czym dokładnie? Spitzer będzie teraz szacował współczynnik rozszerzania się Wszechświata, szukał galaktyk na jego krańcach, oceniał skutki uderzenia Ziemi przez asteroidy różnej wielkości i przyglądał się atmosferom odległych planet, które wkrótce odkryje dla niego Kepler (misja tego obserwatorium rozpoczęła się dwa miesiące temu). Naukowcy mają nadzieję, że wkrótce powstanie co najmniej kolejnych 1500 artykułów naukowych. Przyszłość należy do Spitzera!

Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: JPL/NASA

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos NASA
Czytaj także

ISS ma 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2008 12:07
10-lecie najdroższego projektu mieszkaniowego w historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podglądanie niewidzialnego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2007 10:23
Kosmiczny Teleskop Spitzera uzupełnia ważną lukę w obserwacjach możliwych dzięki Wielkim Obserwatoriom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z bakteriami na podbój Księżyca?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2008 14:29
Ziemskie bakterie należące do gromady sinic są w stanie przetrwać w księżycowej glebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Hawajach powstanie największy teleskop na świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2009 07:46
Zwierciadło wielkiego teleskopu będzie miało 30 m średnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2010-2012: Polskie satelity zbadają kosmos

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2010 12:09
W latach 2010-2012 powstaną w Polsce pierwsze naukowe satelity, badające gwiazdy jaśniejsze od Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń