Nauka

Problemy finansowe marsjańskiej misji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2009 12:27
ESA zredukuje swój program badawczy na Marsie.

Europejska Agencja Kosmiczna zredukuje swój program badawczy na Marsie. Szef ESA oświadczył, że Europejczyków nie stać na przeprowadzenie wszystkich planowanych eksperymentów.

Za siedem lat na czerwoną planetę ma lecieć skonstruowany przez ESA łazik Exomars. Jego głównym zadaniem będzie poszukiwanie śladów życia. Jednym z planowanych instrumentów naukowych był tzw. Humbolt, który miał badać atmosferę i zjawiska sejsmiczne. Ale podczas dorocznych targów lotniczych Paris Air Show w Paryżu szef Europejskiej Agencji Kosmicznej Jean-Jacques Dordain stwierdził, na ten cel brakuje funduszy.

Misja ma kosztować 850 milionów euro. Część kosztów chce pokryć NASA, która ma jednak własne kłopoty finansowe. Zdaniem ekspertów sensownym rozwiązaniem jest połączenie amerykańskich i europejskich programów kosmicznych, co pozwoli zmniejszyć ogólne koszty. 30 czerwca przedstawiciele obu agencji mają podpisać w tej sprawie list intencyjny.

Rafał Motriuk /iar

Zobacz więcej na temat: astronomia esa NASA Paryż
Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

40-lecie pewnego spaceru

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 03:11
40 lat temu człowiek pierwszy raz chodził po Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczny wyścig trwa

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2008 19:17
Obecnie rusza nowy wyścig – na Marsa. To czerwona planeta jest głównym celem planowanych wypraw kosmicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska baza marsjańska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 13:27
Na razie powstanie pod Toruniem, ale w przyszłości marsjańska baza według polskiego projektu i pomysłu może stanąć na czerwonej planecie. Baza - jeśli powstanie - będzie trzecim tego typu obiektem na świecie, a pierwszym w Europie. Pozostałe znajdują się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych oraz na kanadyjskiej, arktycznej wyspie Devon.Jak to zrobić? Zobacz film.
rozwiń zwiń