Nauka

Znamy genom krowy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2009 10:34
Zespół międzynarodowych naukowców zsekwencjonował pełny genom krowy.

Przełomowe badania mogą pomóc między innymi w szybkim rozwoju rolnictwa czy medycyny.

Badania wykazały, że krowa ma ponad 22 tysiące genów, mniej więcej tyle, co człowiek. Dwie trzecie z nich występują także u kilku innych gatunków ssaków. Informacje te są niezbędne przy badaniu ewolucji zwierząt, ale jak zaznacza współautorka badań, doktor Kim Worley z Akademii Medycznej Baylor w Teksasie, okażą się też bezcenne dla rozwoju ludzkości. "Znajomość biologii i genów krowy, pozwoli lepiej zrozumieć takie zjawiska jak na przykład produkcja mleka. Okazało się też, że genetycznie krowy są w pewnym stopniu bardzo podobne do ludzi, więc mogąbyć lepsze od myszy czy szczurów jeśli chodzi o testowanie nowych leków czy terapii potrzebnych człowiekowi" - doktor tłumaczy Baylor.

Poza tym, dodają autorzy badań, wiedza o genach doprowadzi do zwiększenia produkcji mięsa czy tworzenia nowych odmian krów. Nad sekwencjonowaniem genomu pracowało trzystu naukowców z 25 krajów; ich publikację zamieszcza prestiżowy tygodnik Science.

Do tej pory zsekwencjonowano genomy tylko kilku gatunków ssaków w tym człowieka, psa, kota, konia, myszy, szympansa i orangutana.

Rafał Motriuk

Zobacz więcej na temat: medycyna rolnictwo tarta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa o ludzkie geny. Patenty będą zniesione?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 20:18
Amerykański sąd okręgowy unieważnił siedem patentów na ludzkie geny. Dotyczą one testów na raka piersi i jajników. Od wyroku zapewne będzie odwołanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DNA manuskryptu

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2009 12:59
Testy DNA mogą pomóc w odkryciu sekretów średniowiecznych manuskryptów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś wszyscy jesteśmy Neandertalczykami

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 16:46
Od 1 do 4 procent genów Europejczyków pochodzi od Neandertalczyków. Wyniki analiz DNA naszych wymarłych krewnych zaskoczyły naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spojrzeć Tutowi w DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 03:38
O przyszłości współpracy archeologów i genetyków mówi Albert Zink, członek grupy naukowców, którzy jako pierwsi przebadali DNA Tutenchamona.
rozwiń zwiń