Nauka

PALEOANTROPOLOGIA: Ząb prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2008 17:48
Analiza zębu neandertalczyka pokazała, że nasi ewolucyjni kuzyni prowadzili dużo bardziej mobilny tryb życia niż sądziliśmy.

Analiza zębu neandertalczyka pokazała, że nasi ewolucyjni kuzyni prowadzili dużo bardziej mobilny tryb życia niż sądziliśmy.

łaściciel zęba, neandertalczyk, żył w Grecji 40 000 lat temu. – Mobilność tego gatunku jest sporną sprawą – mówi Katerina Harvati z Instytutu Maxa Plancka. Niektórzy badacze sądzą, że H. neanderthalensis poruszał się na niewielkim obszarze, zdobywając doraźnie potrzebne mu pożywienie i materiały do produkcji narzędzi. Pod tym względem dużo lepiej radzić miał sobie człowiek anatomicznie współczesny, który po odpowiedni krzemień potrafił udać się do miejsc odległych nawet o kilkaset kilometrów. Wygląda jednak na to, że także neandertalczycy „podróżowali” dużo więcej, niż sądziliśmy.

Analiza szkliwa nazębnego i obecności w nim izotopów strontu wskazują, że przynajmniej połowę życia właściciel badanego zęba spędził w innej okolice niż ta, w której umarł. W różnych miejscach zawartość strontu w pożywieniu czy wodzie jest różna, a szkliwo, rosnąc wraz z zębem, zapisuje ilości strontu, jakie w danej chwili znajdują się w otaczającym jego właściciela środowisku. Badania Eleni Panagopoulou z Departamentu Paleoantropologii i Speleologii Południowej Grecji wskazują, że neandertalczyk dorastał 20 km od miejsca, gdzie ostatecznie spoczęły jego szczątki. A zatem – przeszedł przynajmniej taką odległość. Czy jednak to rzeczywiście przełomowe odkrycie? Ostatecznie pomiędzy 20 a kilkuset kilometrami nadal jest istotna różnica.

Na podstawie: LiveScience

 

Zobacz więcej na temat: Eleni Grecja
Czytaj także

Czerwoni mężczyźni, zielone kobiety

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2008 13:27
Ludzie różnią się kolorem nie tylko pomiędzy rasami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze zdobycie Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2008 08:38
Nie Kolumb, nie Wikingowie, ale syberyjskie ludy łowców-zbieraczy pierwsze odkryły Amerykę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Genetyka na tropach tajemniczych ludów

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2008 09:57
Pochodzenie starożytnych cywilizacji stworzonych przez tajemnicze ludy jak Etruskowie czy Minojczycy wciąż budzi dyskusje wśród naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okaż współczucie jak szympans

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2008 10:58
Nie tylko ludzie pocieszają, przytulając i całując smutna osobę. Okazuje się, że dzielimy ten zwyczaj z szympansami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drzewa z Sahary

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 10:36
Sahara była kiedyś oazą zieleni, a rośliny umożliwiły migracje ludności.
rozwiń zwiń