Nauka

13. Piknik za nami - podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2009 15:10
Przybyło ponad 120 tys. osób!

Badali skład światła, zaglądali w głąb umysłu, szukali meteorytów, gasili świeczkę muzyką, rozpoznawali DNA kosmity. Ok. 120 tys. osób uczestniczyło w 13. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbył się w sobotę, 30 maja, na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie.

Gwałtowne opady deszczu nie zniechęciły zwiedzających do eksperymentowania i odkrywania niezwykłości świata. W tej największej w Europie plenerowej imprezie popularyzującej naukę uczestniczyło 250 instytucji naukowych i badawczych z 21 krajów świata. Po raz pierwszy wzięły w niej udział: Austria, Belgia, Cypr, Hiszpania, Japonia i Rosja, a gościem specjalnym były Czechy. Miasteczko namiotowe zajmowało obszar ponad 40 tys. m2. Hasło tegorocznej imprezy – „Nauka wśród gwiazd” – nawiązywało do ogłoszenia przez ONZ roku 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Dlatego nie zabrakło pokazów i doświadczeń dla miłośników astronomii i astronautyki.

W namiotach zwiedzający brali udział w doświadczeniach, dyskusjach i rozmowach z ekspertami, uczestniczyli też w happeningach artystycznych: rzeźbili w lodzie, tworzyli bajki czy „stali na wodzie” w ramach akcji Ludzie Blue. Na scenie ustawionej na Rynku Nowego Miasta oglądali pokazy najlepszych polskich i zagranicznych popularyzatorów nauki. Można było m.in. zobaczyć Punk Science – grupę z Wielkiej Brytanii, wyjaśniającą działanie siły grawitacji oraz Studenckie Koło Astronautyczne przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, które zaprezentowało zbudowany przez siebie Łazik marsjański „Skarabeusz”.

Impreza miała bogatą oprawę muzyczną. Na scenie wystąpił japoński zespół bębniarzy – KAIKO500, zespół Dobry Gooral oraz odbyła się „Gwiezdna wojna na słowa” – freestyle’owe improwizacje na tematy związane z podbojem kosmosu, z udziałem Flinta, Muflona, Trzy Sześć i Duże Pe. Przez cały czas trwania Pikniku grali didżeje: Mr Vinystealer i Barto.

Zdjęcia i filmy z tegorocznego Pikniku można już oglądać na stronie www.pikniknaukowy.pl

Zapraszamy na Piknik Naukowy za rok!

(źródło: Polskie Radio)

Czytaj także

Piknik okiem kamery

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2009 12:39
Zobacz największe Piknikowe atrakcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizyka w sieci dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2009 13:24
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Experymentarium - świat doświadczeń w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2009 12:37
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIKNIK na wykopaliskach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2008 19:40
Na tegorocznym Piknik Naukowy bogatą ofertę dla zwiedzających przygotowali przedstawiciele jednej z najciekawszych nauk – archeologii.
rozwiń zwiń