Nauka

PIKNIK na wykopaliskach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2008 19:40
Na tegorocznym Piknik Naukowy bogatą ofertę dla zwiedzających przygotowali przedstawiciele jednej z najciekawszych nauk – archeologii.
Audio

Jak co roku, na Pikniku zaprezentuje się Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego. Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego od lat dokonują spektakularnych odkryć. W ostatnich latach odkopali m.in. najstarszą akademię w Aleksandrii, w egipskim Tell Farha przedfaraoński ośrodek władzy, świątynię z III tysiąclecia p.n.e. w syryjskim Tell Arbid, a także grobowiec na cmentarzysku w Kuwejcie.

Na stanowisku badaczy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej poznamy sposoby przekazywania wiedzy przez starożytnych. Dowiemy się, jak wyglądała nauka rzemiosła w starożytnym Egipcie i w Mezopotamii, poznamy egipskie i mezopotamskie teksty, tzw. "uwagi nauczycieli". Dzieci nauczą się wytwarzać pieczęcie cylindryczne  z modeliny.

Studenckie Koło Naukowe Archeologii Bliskiego i Środkowego Wschodu Šarkun Z Instytutu Archeologii UW przygotuje dla zwiedzających „mini-wykopaliska”, na których samodzielnie będzie można wykopać drobne przedmioty (skarabeusze, fragmenty glinianych tabliczek). Goście Koła Naukowego Šarkun nauczą się także wylepiać z gliny starożytne figurki wotywne, będą mogli zagrać w zrekonstruowaną starożytną, mezopotamską grę, a także zapoznać się z bliskowschodnią kuchnią.

Studenckie Koło Naukowe Starożytnego Egiptu „KeMeT” z Instytut Archeologii UW zaprezentuje z kolei rekonstrukcję świątyni egipskiej. Będziemy mieli okazję zobaczyć pylon (bramę prowadzącą w starożytnym Egipcie do wnętrza świątyni), a także posąg boga Amona. Po wejściu do namiotu przez pylon goście obejrzą postery, informujące jak wyglądała taka świątynia w pełnym wymiarze. Inne plakaty zaprezentują nam świątynie w Edfu i Deir El-Bahari oraz ich badaczy. Najmłodsi będą mogli poznać egipskie bóstwa dzięki specjalnym kolorowankom.

Aby dopełnić obrazu polskich osiągnięć w basenie Morza Śródziemnego, warto wybrać się do namiotu Polsko-Libańskiej Misji Archeologicznej. Zapoznamy się tam z warsztatem archeologa Bliskiego Wschodu, weźmiemy udział w składaniu repliki mozaiki ze stanowiska Chhim w Libanie (na zasadzie puzzli) i nauczymy się rekonstruować kształt starożytnego naczynia glinianego na podstawie jego fragmentu. Inną atrakcją będzie wystawa zdjęć wielkoformatowych, pokazujących poszukiwanie nowych stanowisk archeologicznych na terenie prowincji Kharroub w Libanie. W kąciku kultury libańskiej poznamy współczesną kulturę Libanu. Zwiedzający będą mogli spróbować potraw, zapalić nargilę i przymierzyć libańskie stroje.

W inną stronę globy przeniesie nas Studenckie Koło Naukowe Puerta del Sol z
Instytutu Archeologii UW. W ich namiocie zobaczymy pokaz zdjęć z Peru i Boliwii, spróbujemy tradycyjnych potraw meksykańskich i peruwiańskich, poznamy starożytne systemy zapisu liczb, biorąc udział w warsztatach kipu i pisma Majów. Cywilizację Majów na Pikniku studenci przybliżą we współpracy z Ambasadą Meksyku.

Instytut Archeologii i Etnologii PAN przygotuje dla zwiedzających „mini-wykopaliska”, na których nauczą się archeologicznej dokumentacji danych. Odkrywcy otrzymają „Certyfikaty autentyczności” własnoręcznie wydobytych zabytków. Dowiemy się, dlaczego archeolodzy z dużym nakładem pracy z drobnych fragmentów rekonstruują wyroby garncarskie. Poznamy również „tajemnice numizmatyki”. Dowiemy się, dlaczego niszczono wczesnośredniowieczne monety i jak na podstawie fragmentu dedukować o całości dawnego środka płatniczego.

(mak)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ARCHEOLOGIA: Bezcenny śmieć

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2007 20:34
Nie po raz pierwszy okazało się, że grzebanie w śmieciach może być nader intratne. Na średniowiecznym smietniku znaleziono... astrolabium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec języka za przewodnika

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2009 14:39
Przodkowie większości mieszkańców Pacyfiku żyli na Tajwanie około 5200 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bursztynowa zagadka

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2008 09:47
Wielka Brytania to niewyczerpany archeologiczny skarbiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Babilońskie skarby

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 04:32
Podsumowano 2 lata prac wykopaliskowych na terenie Iraku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

13. Piknik za nami - podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2009 15:10
Przybyło ponad 120 tys. osób!
rozwiń zwiń

Czytaj także

12. Piknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2008 06:33
14 czerwca w Warszawie odbędzie się kolejny, 12. Piknik Naukowy. W tym roku jest on współorganizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim będzie język nauki i sposoby przystępnego przekazywania naukowych treści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antyk na Pikniku

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2008 09:00
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to okazja na poznanie wielu ciekawych instytucji naukowych funkcjonujących w Polsce, z którymi nie zawsze mamy okazję się skontaktować, dowiedzieć czym się zajmują, jak i gdzie prowadzą swoje badania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cenne odkrycie w Aleksandrii

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 20:10
Polscy archeolodzy odkryli w centrum Aleksandrii starożytny uniwersytet z doskonale zachowanymi pozostałościami po antycznej uczelni.
rozwiń zwiń