Nauka

Krewny sprzed 30 000 lat?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 12:11
Naukowcy przeanalizowali DNA człowieka sprzed 30 000 lat.

Naukowcy przeanalizowali DNA człowieka sprzed 30 000 lat.

Badania DNA dawnych łowców-zbieraczy mogą rzucić nieco światła na tajemnicę ewolucji naszego gatunku (H. sapiens) i jego losy w ostatnich tysiącleciach. Właśnie dlatego raz po raz podejmuje się próby analiz genetycznych dawnych ludzi.

Problem z próbką

Poprzednie badania pokazały, jak trudne jest zdobycie czystej, nieskażonej próbki paleolitycznego DNA. Najnowszą próbę tego typu opisuje najnowszy numer czasopisma Current Biology. Uzyskane dane pomogą nam odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście jesteśmy potomkami paleolitycznych Europejczyków.

Rosyjsko-niemiecka ekipa badaczy, pracująca pod kierunkiem Svante Paabo z Instutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku, zsekwencjonowała geny pobrane z ludzkich szczątków, odkrytych na słynnym stanowisku w Kostienkach (Rosja).

Wykopaliska na tym słynnym, położonym na brzegu Donu stanowisku dostarczyły w latach 50. XX wieku dużej ilości górnopaleolitycznych znalezisk (z okresu ok. 40 000 lat do 10 000 lat temu). Archeolodzy napotkali tam m.in. szczątki mężczyzny w wieku około 20-25 lat, pochowanego przez swoich ziomków około 30 000 lat temu. Jego szczątki posypano ochrą, barwnikiem, którego użycie najprawdopodobniej miało znaczenie kultowe.

Mimo wieku szkieletu, udało się z niego pozyskać mitochondrialne DNA  (mtDNA) – a zatem przechowywane w samym centrum energetycznym komórki. Jest ono nietypowe, ponieważ przekazuje się je jedynie w linii żeńskiej, a wszyscy mężczyźni noszą jedynie mtDNA swojej matki. Dzięki najnowszej technologii, którą wcześniej specjaliści z Lipska zastosowali podczas pobierania próbek z DNA neandertalczyka, badaczom udało się odróżnić oryginalne geny sprzed 30 000 lat od ich współczesnych zanieczyszczeń – między innymi śladów osób, które w XX wieku dotykały szczątków rękoma.

Współczesne DNA bardzo łatwo może zanieczyścić dawne próbki. Ta łatwość przez wiele lat stawiała pod znakiem zapytania gentyczne badania dawnych ludzi. Nowa technika, wypracowana podczas prac nad genomem neandertalczyka, pomogła w rekonstrukcji całego mtDNA człowieka z Kostienek. Opiera się ona na kilku cechach starych genów, m.in. wielkości fragmentów DNA (starsze są na ogół krótsze od nowych). Dawne metody badawcze opierały się na technologii PCR (łańcuchowej reakcji polimerazy), która jednak „pomija” maleńkie fragmenty genów - najprawdopodobniej należące do najstarszych.

Haplogrupa U2

Poznanie DNA człowieka sprzed 30 000 lat pozwoli nam  rozwiązać zagadkę pochodzenia współczesnych Europejczyków. Wskaże, czy jesteśmy spokrewnieni z mieszkańcami paleolitycznych Kostienek, a zatem czy pochodzimy od pierwszych anatomicznie współczesnych przybyszów na nasz kontynent. Kolejna fala, indoeuropejska, która zalała Europę na progu neolitu, mogła bowiem doprowadzic do całkowitej wymiany ludności na naszym kontynencie.

Współczesny zestaw genów człowieka zdradza różne „linie” pochodzenia i opowiada różne historie o naszych przodkach. Badacze wyodrębnili tzw. "haplogrupy", które są charakterystyczne dla najwiekszych gałęzi ludzkosci.

Mężczyzna z Kostienek należy do "haplogrupy" U2, która wśród pojawia się, co prawda, od czasu do czasu w populacjach Południowej i Zachodniej Azji i na północy Afryki, ale u Europejczyków – niezmiernie rzadko. Sama jej obecność wskazuje jednak, że pozostała w nas jakas pula paleolitycznych genów.

Haplogrupa U2 jest blisko spokrewniona z grupą U5 – i to własnie one miały miały pojawić się na Starym Kontynencie w paleolicie. Grupa „U” wydaje się bowiem być najstarszą ze wszytykich występujących współczesnie w Europie.

Mieszkańcy Kostienek nie musieli być jednak spokrewnieni ze wszystkimi paleolitycznymi osadnikami w Europie. Badania genów H. sapiens z jaskini Paglicci we Włoszech (szczątki datowane na 28 000 lat) wykazały bowiem, że włoscy praludzie posiadali grupę genową „H”, najbardziej popularną także współcześnie. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że pochodzimy własnie od tej grupy paleolitycznych kolonistów.

(ew/bbc)

Czytaj także

Człowiek bezwolny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 12:12
Każdego dnia podejmujemy setki, tysiące decyzji. Tylko kto te decyzje podejmuje? My czy nasze geny, środowisko i przypadek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fabryka białek nagrodzona Noblem

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 14:10
Opis struktury i funkcjonowania rybosomu Szwedzka Akademia uznała za godny tegorocznego Nobla z chemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzko-neandertalskie krzyżówki?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 11:00
Naukowcy spierają się, czy przedstawiciele naszego gatunku krzyżowali się z neandertalczykami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genom dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2009 10:46
Już wkrótce będziemy mogli otrzymać sekwencję swojego genomu na płycie DVD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DNA manuskryptu

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2009 12:59
Testy DNA mogą pomóc w odkryciu sekretów średniowiecznych manuskryptów.
rozwiń zwiń