Nauka

Być albo nie być... w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 04:54
Google chce wycofać sie z Chin. Biznes czy polityka?

Elektroniczny atak na serwis pocztowy firmy Google w Chinach nie jest niczym niezywykłym - twierdzą światowi eksperci. Po niedawnym włamaniu Google zapowiedział, że może całkiem wycofać się z chińskiego rynku. Zdaniem specjalistów, była to nadzwyczaj ostra reakcja, bo podobne próby włamań są bardzo częste.

We wtorek Google oświadczył, że przestaje cenzurować wyniki internetowych wyszukiwań na terenie Chin. Oznacza to zerwanie umowy z rządem w Pekinie, który zgodził się na wejście Google'a do Państwa Środka pod warunkiem blokowania niektórych treści, między innymi politycznych czy pornograficznych. Firma Google stwierdziła, że znosi cenzurę po chińskim ataku na Gmail, jej własny system e-mailowy, i dodała, że jeśli trzeba będzie, całkiem wycofa się z Chin. Eksperci z największych międzynarodowych koncernów zajmujących się bezpieczeństwem internetu podkreślają jednak, że podobne ataki są na porządku dziennym na całym świecie i często nawet nie są zgłaszane. Dlatego niektórzy komentatorzy twierdzą, że Google chce wycofać się z Chin pod pozorem protestu, w rzeczywistości jednak chodzi o kwestie biznesowe.

Zdaniem innych obserwatorów, amerykański gigant swoją zdecydowaną reakcją przyczynił się do walki z cenzurą w Chinach. Przedstawiciele Google'a mają w najbliższych tygodniach rozpocząć oficjalne rozmowy z rządem w Pekinie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masz firmę i nie masz strony? Google pomoże

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 12:04
Google chce dotrzeć do polskich przedsiębiorstw, które nie są aktywne w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nexus One - supertelefon od Google

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 09:52
Google z wielką determinacją rusza na podbój mobilnego internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna w Internecie? Chiny penetrują sieć w USA

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 08:55
Przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony James Miller powiedział w środę, że Pentagon rozważa różne scenariusze, próbując określić reguły prowadzenia wojny w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Microsoft zostaje w Chinach, "rozczarował" Google

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 16:20
Koncern Google wycofał się z Chin, nie zgadzając się na dalsze cenzurowanie treści w swojej wyszukiwarce. Inni komputerowi giganci zostają, zalicza się do nich Microsoft, MySpace czy Cisco Systems. Działaniom zachodnich koncernów technologicznych w Chinach przyjrzał się dziennik brytyjski "Guardian".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet na cenzurowanym

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 18:10
Kwestia wolności i cenzury w internecie m.in. w kontekście planowanych zmian w prawie, protestów internautów i zapowiedzianej przez premiera debaty.
rozwiń zwiń