Nauka

Mona Lisa jadała za tłusto

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 06:42
Sportretowana kobieta mogła mieć zbyt wysoki poziom cholesterolu - donosi BBC.

Analiza portretu Mony Lisy wskazuje, że sportretowana kobieta mogła mieć zbyt wysoki poziom cholesterolu - donosi BBC.

Wnioski te zwdzięczamy badaniom profesora anatomii patologicznej Vito Franco z uniwersytetu w Palermo. Zauważył on na tajemniczo uśmiechniętej twarzy wyraźne objawy gromadzenia się pod skórą kwasów tłuszczowych, które jest związane z podwyższonym poziomem cholesterolu. Obok prawego oka Giocondy widac nawet niezłośliwe nagromadzenie tkanki tłuszczowej - tłuszczaka.

Jak prof. Franco powiedział dziennikowi „La Stampa”, artysta wiernie odtwarzający wygląd modela zapisuje także takie szczegóły, z których znaczenia nie zdaje sobie sprawy. Naukowiec z Palermo od dwóch lat przygląda się różnym dziełom sztuki - od egipskich rzeźb po współczesne malarstwo - poszukując na nich objawów charakterystycznych dla różnych chorób.

Franco zdiagnozował już szlachcica z "Portretu młodego mężczyzny" Sandro Boticellego – sportretowany ma nienaturalnie długie palce (lekarze nazywają ten objaw arachnodaktylią, czyli "pajęczymi palcami"), co wskazuje na zespół Marfana - genetycznie uwarunkowaną wadę tkanki łącznej. Osoby z zespołem Marfana są wyjątkowo wysokie, chude, mają wydłużone kończyny i szyje (takie jak "Madonna" Parmigianina, którą można zobaczyć w Galerii Uffizich we Florencji).

''

Jednak diagniozowanie portretowanych to jeszcze nie wszystko. Istnieją przypadki, w których naukowcom udało się także ustalić na co cierpiał sam artysta. Chodzi o Michała Anioła, którego autoportret widnieje na obrazie "Szkoła ateńska". Opuchnięte kolana słynnego rzeźbiarza i malarza mogą wskazywać na dnę moczanową, a jej częstym powikłaniem jest kamica moczowa - wiadomo, że Michał Anioł skarżył się w listach na problemy z nerkami.

W Polsce badania nad wizerunkiem chorób genetycznych w sztuce prowadzi prof. Janusz Limon z Akademii Medycznej w Gdańsku. Już w dwudziestoleciu międzywojennym było głosno o analizach postaci wyrzeźbionych przez Wita Stwosza na Ołtarzu Mariackim. Dermatolog Franciszek Walter szczegółowo opisał wówczas wiele zmian skórnych postaci z ołtarza. Znaleźć tam można m.in. toczeń skórny, liczne rodzaje brodawek i włókniaków, a także raka podstawnokomórkowego skóry.

(ew)

Czytaj także

Mona Lisa - autoportret Leonarda?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 14:44
Słynne dzieło Leonarda da Vinci – podobnie jak jego twórcę – otacza mnóstwo tajemnic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć przed telewizorem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 10:10
Regularne i długie oglądanie telewizji znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci i chorób serca.
rozwiń zwiń