X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Skąd przyszedł pies?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 11:05
Naukowcy ustalili skąd pochodzą psy.
Audio

Międzynarodowi - w tym polscy - naukowcy ustalili dokładnie, gdzie zrodziły się dzisiejsze psy. Opublikowane w prestiżowym tygodniku Nature badania dowodzą, że zwierzęta te nie pochodzą - jak sądzono do tej pory - z Europy czy też wschodniej Azji. Psy zrodziły się bowiem na Bliskim Wschodzie.

Naukowcy ustalili to na podstawie badań genetycznych ponad dziewięciuset psów z 85 różnych ras, a także kilkuset wilków szarych, uważanych za przodków psów. Zanalizowano łącznie 48 tysięcy znaczników genetycznych. Szczególnie przydatne okazało się zjawisko zmienności sekwencji DNA, czyli tak zwany polimorfizm pojedynczego nukleotydu.
Choć większość dzisiejszych ras psów powstała w ciągu ostatnich dwustu lat, najstarsi znani przedstawiciele gatunku liczą sobie kilkanaście, a w jednym znanym przypadku nawet ponad 30 tysięcy lat. Niektórzy naukowcy szacują, że psy oddzieliły się od wilków kilkadziesiąt lub nawet ponad sto tysięcy lat temu.

Autorzy pracy w Nature nie są pewni, gdzie dokładnie pojawił się pierwszy gatunek psów - dane pochodzą bowiem z terenów dzisiejszego Izraela, Arabii Saudyjskiej i Iranu. Można jednak przypuszczać, że psy pojawiły się na tych samych terenach, co domowe koty, zwierzęta hodowlane i współczesne rolnictwo.

Badania przeprowadzili naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin, Izraela, Australii i Włoch. Polscy współautorzy publikacji to profesor Włodzimierz Jędrzejewski i doktor Małgorzata Pilot z Polskiej Akademii Nauk.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z przezroczystymi włosami

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2008 07:02
Pojawianie się siwych włosów uznawane jest zwykle za pierwsze objawy procesu starzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odtworzymy mamuta?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 12:54
Badaczom udało się zsekwencjonować genom wymarłego gatunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neandertalczyk zsekwencjonowany

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2008 06:11
Udało się zsekwencjonować mitochondrialne DNA neandertalczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próbował bestialsko utopić psa. "Znajdziemy go"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 13:07
Dramatyczne wydarzenia rozegrały się w miniony poniedziałek niedaleko wsi Potępa koło Krupskiego Młyna w powiecie tarnogórskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spojrzeć Tutowi w DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 03:38
O przyszłości współpracy archeologów i genetyków mówi Albert Zink, członek grupy naukowców, którzy jako pierwsi przebadali DNA Tutenchamona.
rozwiń zwiń