Nauka

Atak serca wisi na włosku

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 18:11
Istnieje możliwość przewidzenia ataku serca na podstawie analizy kortyzolu- hormonu zawartego w ludzkim włosie.

Naukowcy z University of Western Ontario (Kanada) opracowali metodę pomiaru poziomu stresu z ludzkiego włosa. Mierzyli w nim stężenie kortyzolu i sprawdzali wpływ jego ilości we włosie na wystąpienie ataku serca.

Stres wiąże się z rozwojem chorób serca, łącznie z zawałem. Kortyzol uznaje się za hormon stresu, gdyż jego wydzielanie zwiększa się pod wpływem stresujących sytuacji związanych np. z pracą, problemami rodzinnymi czy finansowymi. Zwykle poziom kortyzolu mierzy się w serum krwi, moczu czy ślinie, jednak taki pomiar określa stężenie hormonu stresu jedynie w momencie pomiaru, a nie w dłuższym okresie czasu. Poziom kortyzolu mierzony we włosie ma już inne znaczenie.

- Wiemy, że średnio włos rośnie 1 cm w ciągu miesiąca i jeżeli weźmiemy próbkę włosa o długości 6 cm możemy określić poziom stresu występujący w ciągu 6 miesięcy - powiedział dr Gideon Koren z Western's Schulich School of Medicine & Dentistry, który razem z dr Stan Van Uum opracował metodę pomiaru poziomu kortyzolu we włosach.

Do przeprowadzonego badania naukowcy użyli 3-centymetrowych próbek włosów, pochodzących od 56 mężczyzn przyjętych z powodu zawału serca do Meir Medical Centre in Kfar-Saba w Izraelu i 56 mężczyzn hospitalizowanych tam z innych przyczyn, stanowiących grupę kontrolną. Poziom stresu w ciągu 3 miesięcy poprzedzających hospitalizację, określony przez stężenie kortyzolu mierzonego we włosach okazał się wyraźnie wyższy u pacjentów z zawałem serca.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kilka filiżanek kawy dziennie dobrze wpływa na serce

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2010 15:18
Badania kardiologów z Kalifornii wskazują, że seria kilku filiżanek kway może mieć zbawienny wpływ na serce. Naukowcy zbadali ponad 100 tysięcy osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dobre tłuszcze" ochronią serce przed chorobami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 07:48
Zastąpienie tłuszczów nasyconych wielonienasyconymi może zmniejszyć ryzyko chorób serca średnio o 20 procent. To wyniki badań zespołu naukowców z Harvard Medical School.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nuda zabija!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 14:25
I to dosłownie. Nudna praca, nudne życie może być przyczyną wielu chorób. Niestety ministerstwo przed tym nie ostrzega.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sok z buraka ochroni twoje serce

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2010 13:45
Sok z buraków pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze - potwierdzili naukowcy, których badania opublikowało pismo "Hypertension". Działanie to jest zasługą zawartych w soku azotanów
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez serce do mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 15:26
Zdrowe serce odmładza mózg - twierdzą amerykańscy lekarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce z żelaza

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 11:15
Polscy naukowcy udowodnili, że odpowiednio dawkowane żelazo polepsza samopoczucie pacjentów z ostrą niewydolnością serca.
rozwiń zwiń