Nauka

Owoce nie takie zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 12:00
Wysokie dzienne spożycie fruktozy może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Wnioski amerykańskich badaczy opublikował "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism". 

Badania wykazały, że u osób, które przez dwa tygodnie spożywały syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (25 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie) wzrósł poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Naukowcy zwracają uwagę na istniejące rozbieżności związane z zalecanym spożyciem cukru. Według wskazówek dietetycznych opublikowanych przez Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Amerykański Departament Rolnictwa (Dietary Guidelines for Americans) górna granica dziennego spożycia kalorii pochodzących z cukrów dodanych nie powinna przekraczać 25 proc. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne uważa jednak, że jest to o 20 proc. za dużo.

By zweryfikować zalecenia, badacze porównali wpływ konsumpcji fruktozy i glukozy wśród 48 osób w wieku od 18 do 40 lat o różnych wskaźnikach masy ciała. Okazało się wówczas, że uczestnicy spożywający syrop kukurydziany o wysokim stężeniu fruktozy już po dwóch tygodniach mieli wyższy poziom tzw. złego cholesterolu (LDL), trójglicerydów, a także apolipoproteiny B (białka, którego wysoki pozom może przyczyniać się do powstawania blaszek miażdżycowych). - Czynniki podwyższające ryzyko chorób układu krążenia były widoczne u osób spożywających 25 proc. kalorii z fruktozy, podczas gdy konsumpcja glukozy nie dawała takiego rezultatu. To dowód na to, że górna granica spożycia cukrów dodanych wynosząca 25 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie powinna zostać zmieniona - mówi autorka badań dr Kimber Stanhope.

Fruktoza to cukiero owocowy. Występuje w owocach i nekatrze kwiatów, wchodzi w skład dwucukru sacharozy. Jest znacznie wolniej przyswajana przez organizm, niż sacharoza i glukoza. Znaczne ilości fruktozy mogą powodować biegunkę i bóle żołądkowo-jelitowe. Jak widać, powoduje też wyraźne podniesienie poziomu cholesterolu we krwi.

(ew/pap)

Czytaj także

Cukier nie musi niszczyć zębów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 12:30
Tak wynika z badań naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serce z żelaza

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 11:15
Polscy naukowcy udowodnili, że odpowiednio dawkowane żelazo polepsza samopoczucie pacjentów z ostrą niewydolnością serca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyć bez połowy serca

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 10:00
W Polsce rocznie z jednokomorowym sercem rodzi się około 250 dzieci. Bez natychmiastowej interwencji lekarzy nie mają szans na przeżycie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antybiotyki najlepiej działają na cukrze

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 09:10
Dodatek cukrów - mannitolu, fruktozy czy glukozy - do antybiotyków znacząco poprawia skuteczność antybiotyków. Metoda ta może okazać się zbawienna, bo coraz więcej drobnoustrojów jest odpornych na powszechnie stosowane antybiotyki.
rozwiń zwiń