Nauka

Do kogo należała prehistoryczna stopa?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 12:06
W Etiopii znaleziono tajemnicze kości stopy sprzed ponad 3 mln lat. Naukowcy mają problem z ich sklasyfikowaniem. Wiadomo jedynie, że nie są to przedstawiciele Australopithecus afarensis, do których należy słynna Lucy, choć pewnie to jej kuzyni.
Afryka
AfrykaFoto: Wikimedia Commons CC

Znalezisko datowano na 3,4 mln lat. Jest to kilka fragmentów kości stopy, odkrytych w regionie Afar w Etiopii, znanym z wielu podobnych znalezisk paleoantropologicznych.

Wiadomo, że nie są to kości Australopithecus afarensis. Ten gatunek znany jest z kompletnego w 40 proc. szkieletu, odnalezionego 1974 r. w Etiopii i nazwanego nieformalnie Lucy. Najnowsze odkrycie oznacza, że Lucy żyła po sąsiedzku z kuzynami należącymi do innych gatunków. Co ciekawe, różnił ich też sposób poruszania się – piszą naukowcy na łamach najnowszego "Nature".

Lucy była dwunożna i poruszała się w postawie wyprostowanej. Jednak jej kuzyni mieli dość chwytne palce stóp, przede wszystkim zaś duży palec u stopy był częściowo przeciwstawny. Oznacza to, że chętnie poruszali się po gałęziach drzew, na ziemi zaś ich chód był nieco nieporadny.

Naukowcy podkreślają, że bardzo trudno będzie przypisać znalezisko do odpowiedniego gatunku, ponieważ brakuje zębów i kości czaszki.

Udało się za to opisać środowisko życia kuzynów Lucy. Były to rozlewiska rzeki przylegające do rozległych lasów, w których rosły również gęste krzewy.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Etiopia
Czytaj także

Australopitek chodził wyprostowany

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 12:40
Dotąd mieliśmy co do tego sporo wątpliwości. Rozwiało je odnalezienie kości stopy sprzed 3 milinów lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznajcie najstarszego przodka: Australopithecus sediba

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2011 21:30
A. sediba może być najstarszym przodkiem rodzaju Homo. Opis naukowy gatunku na podstawie dwóch częściowych szkieletów zamieszcza najnowsze wydanie tygodnika "Science".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wchłonęliśmy neandertalczyków - dlatego zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 23:10
Surowy klimat i związana z tym konieczność odległych wędrówek mogły doprowadzić do zniknięcia neandertalczyków. Częściej spotykali nasz gatunek i zostali przez niego wchłonięci – spekulują naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertaczycy wyginęli sami?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 20:55
Dlaczego zniknęli neandertalczycy? Nauka zmaga się z tym pytaniem od lat. Jest kolejna hipoteza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy gatunek człowieka w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 00:01
Tajemnicze szczątki ludzkie z południowych Chin mogły należeć do nieznanego gatunku człowieka. Żył całkiem niedawno. Jego pozostałości wydatowano zaledwie na 12-14 tysięcy lat.
rozwiń zwiń