Nauka

W Kanadzie jak na Jowiszu i Marsie. Naukowcy szukają życia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 14:42
Na kanadyjskiej wyspie Ellesmere panują warunki arktyczne. Część wyspy to zlodowaciała kraina, pokryta plamami siarki. Naukowcy NASA sądzą, że podobnie jest na Europie, jednym z księżyców Jowisza. Dlatego Ellesmere pomoże w zbadaniu, czy w okolicach Jowisza istnieje życie.
W Kanadzie jak na Jowiszu i Marsie. Naukowcy szukają życia
Foto: fot. P J Hansen/Wikimedia Commons/CC
W Kanadzie jak na Jowiszu i Marsie. Naukowcy szukają pozaziemskiego życia 
Na kanadyjskiej wyspie Ellesmere panują warunki arktyczne. To zlodowaciała kraina, pokryta plamami siarki. Naukowcy NASA sądzą, że podobnie jest na Europie, jednym z księżyców Jowisza. Dlatego Ellesmere może pomóc w zbadaniu, czy w okolicach Jowisza istnieje życie. 
Borup Fiord Pass to jedyne w swoim rodzaju miejsce na Ziemi. Tam nawet wygląda, jak na Europie - oceniają redaktorzy Space.com. Jest tam wyjątkowo zimno i jest to jedyne znane miejsce na Ziemi, gdzie na powierzchni lodu odkłada się w formie stałej naturalna siarka. Ale badania wskazują, że mimo to żyją tam bakterie. To właśnie one pomagają siarce wytrącić się z siarkowodoru. Być może podobne bakterie istnieją na Europie? Uczeni chcieliby to sprawdzić, ale najpierw muszą opracować odpowiedni sprzęt i właściwe metody badawcze.
 
Jak podaje portal Space.com, uczeni chcę testować na Ellesmere urządzenia, które w przyszłości mogłyby polecieć na Europę. - To najlepsza kopia warunków, jakiempanują na Europie - ocenia Steve Grasby z Geological Survey of Canada, współodkrywca siarkowego lodu na wyspie Ellesmere i autor artykułu na jego temat, który właśnie się ukazał w piśmie "Astrobiology". 
Z Ziemi do księżyca Jowisza - Europy jest 600 mln kilometrów. Według NASA ten księżyc Jowisza jest na liście miejsc w naszym Układzie Słonecznym, gdzie może istnieć życie pozaziemskie.
Ellesmere to jednak nie jesyna kosmiczna sestynacja w Kanadzie. Krater meteorytowy Haughton na Wyspie Devon jest już używanu przez astrobiologów i astrotechnologół na projektu związane z Marsem.  Z kolei w 2010 roku kanadyjscy badacze odkryli unikalne, żywiące się metanem bakterie, które zamieszkują złone źródła na Wyspie Axela Heiberga. Słona woda nie zamarca, chociaż jej temperatura jes ujemna. Nie ma w niej tlenu - a jednak rozwinęło się tam życie. Zarówno woda, jak i metan znajdują się na Marsie.

Borup Fiord Pass to jedyne w swoim rodzaju miejsce na Ziemi. Tam nawet wygląda, jak na Europie - oceniają redaktorzy Space.com. Jest tam wyjątkowo zimno i jest to jedyne znane miejsce na Ziemi, gdzie na powierzchni lodu odkłada się w formie stałej naturalna siarka. Ale badania wskazują, że mimo to żyją tam bakterie. To właśnie one pomagają siarce wytrącić się z siarkowodoru. Być może podobne bakterie istnieją na Europie.

Z Ziemi do Europy jest 600 mln kilometrów. Według NASA ten księżyc Jowisza jest na liście miejsc w naszym Układzie Słonecznym, gdzie może istnieć życie pozaziemskie. Uczeni chcieliby to sprawdzić, ale najpierw muszą opracować odpowiedni sprzęt i właściwe metody badawcze. Jak podaje portal Space.com, uczeni chcą testować na Ellesmere urządzenia, które w przyszłości mogłyby polecieć na Europę. - To najlepsza kopia warunków, jakie panują na Europie - ocenia Steve Grasby z Geological Survey of Canada, współodkrywca siarkowego lodu na wyspie Ellesmere i autor artykułu na jego temat, który właśnie się ukazał w piśmie "Astrobiology". 

Ellesmere to jednak nie jedyna kosmiczna destynacja w Kanadzie. Krater meteorytowy Haughton na Wyspie Devon jest już używaniu przez astrobiologów i astrotechnologów na projektu związane z Marsem. Z kolei w 2010 roku kanadyjscy badacze odkryli unikalne, żywiące się metanem bakterie, które zamieszkują złożone źródła na Wyspie Axela Heiberga. Słona woda nie zamarza, chociaż jej temperatura jest ujemna. Nie ma w niej tlenu - a jednak rozwinęło się tam życie. Zarówno woda, jak i metan znajdują się na Marsie.

(ew/NASA/Yahoo.news/Space.com)

Zobacz dzień polarny na wyspie Ellesmere:

 

Zobacz więcej na temat: Europa Kanada księżyc NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Materiał prebiotyczny w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2009 13:06
Czy w przestrzeni międzygwiezdnej unoszą się aminokwasy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brazylijczycy znaleźli „nasiona życia”

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 08:10
Brazylijscy naukowcy odkryli najprostsze mikroby, które prawdopodobnie były źródłami życia biologicznego na Ziemi i, być może, w całym Wszechświecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd wzięło się życie? 7 teorii

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 15:20
Czy zastanawialiście się, Państwo, skąd w ogóle w materii nieożywionej pojawiło się życie? Spór toczy się od setek lat. Współczesna nauka zna wiele możliwych odpowiedzi. Oto siedem najbardziej popularnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryjemy ziemskie życie na Jowiszu?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 11:40
Życie z Ziemi mogło dotrzeć na Marsa i Jowisza. Potwierdzają to symulacje przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Teleskop odkrył życie na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 09:00
To ważne, bo pokazuje, że jesteśmy w stanie ustalić naukowo, czy na jakimś globie istnieje życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonda Viking w 1976 mogła odkryć życie na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 19:00
NASA wciąż wysyła nowe urządzenia na Czerwoną Planetę, tymczasem dowody na istnienie życia na Marsie mogą ukrywać się już w danych z lat 70. - wynika z nowych analiz biologicznych.
rozwiń zwiń