Nauka

Komputer rozpoznaje emocje w sztuce abstrakcyjnej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 11:15
Ekscytacja, rozpacz, radość i złość - komputer nauczył się rozpoznawać te właśnie emocje w dziełach sztuki. W 80 proc. przypadków potrafi przewidzieć reakcje ludzi.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: barbara_v/sxc.hu/CC
Ekscytacja, rozpacz, radość i złość - komputer nauczył się rozpoznawać te właśnie emocje w dziełach sztuki abstrakcyjnej. 
Ludzie reagują bardzo żywo na sztukę abstrakcyjną, chociaż często dzieje się to nieświadomie i zależy od położenia jednej play czy kreski. Włoscy naukowcy zrobili z komputera uczynili eksperta w dziedzinie sztuki abstrakcyjnej i emocji.
 
Do pracy zainspirował ich pionier sztuki tego typu, Wassily Kandinsky, który sugerował, że wpływ sztuki abstrakcyjnej na emocje jest czymś rzeczywistym i obiektywnym. Kandinsky uważał, że decydują o tym cechy kolorów i zachodzących między nimi relacji. Jeśli to prawda, to komputery powinny sobie z tym poradzić - założył Nicu Sebe z L'Università degli Studi di Trento we Włoszech.
 
Pokazał komputerowi 500 dzieł sztuki abstrakcyjnej Museum of Modern and Contemporary Art of Trento and Rovereto. System zmierzył kolory, relacje, jakie między nimi zachodzą, kształty i linie. Potem 100 osób opowiedziało o emocjach, jakie powodują u nich te dzieła sztuki. Komputer potwierdził np., że czarne, spiczaste zygzaki odpowiadają raczej emocjom znajdującym się na "ponurym" krańcu spektrum, a jasne, łagodne w kształcie elementy budzą raczej uczucia pozytywne.
 
Potem komputer dostał nową pulę obrazów i musiał przewidzieć, jakie emocje będą powodowały u ludzi. W 80 proc. przypadków miał rację!
Czy komputery wezmą udział w tworzeniu nowych dzieł sztuki i oddziaływaniu na ludzkie emocje? Zobaczymy.

Ludzie reagują bardzo żywo na sztukę abstrakcyjną, chociaż często dzieje się to nieświadomie i zależy od położenia jednej plamy czy kreski.

Włoscy naukowcy z komputera uczynili eksperta w dziedzinie sztuki abstrakcyjnej i emocji. Do pracy zainspirował ich pionier sztuki tego typu, Wassily Kandinsky, który sugerował, że wpływ sztuki abstrakcyjnej na emocje jest czymś rzeczywistym i obiektywnym. Kandinsky uważał, że decydują o tym cechy kolorów i zachodzących między nimi relacji.

Jeśli to prawda, to komputery powinny sobie z tym poradzić - założył Nicu Sebe z L'Università degli Studi di Trento we Włoszech. Pokazał komputerowi 500 dzieł sztuki abstrakcyjnej Museum of Modern and Contemporary Art of Trento and Rovereto. System zmierzył kolory, relacje, jakie między nimi zachodzą, kształty i linie. Potem 100 osób opowiedziało o emocjach, jakie powodują u nich te dzieła sztuki.

Komputer potwierdził np., że czarne, spiczaste zygzaki odpowiadają raczej emocjom znajdującym się na "ponurym" krańcu spektrum, a jasne, łagodne w kształcie elementy budzą raczej uczucia pozytywne.

Potem komputer dostał nową pulę obrazów i musiał przewidzieć, jakie emocje będą powodowały u ludzi. W 80 proc. przypadków miał rację! Czy komputery wezmą udział w tworzeniu nowych dzieł sztuki i oddziaływaniu na ludzkie emocje? Zobaczymy.

(ew/NewScientist/PAP)

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komputer wymyślił ideę kota

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 00:02
Słynne laboratorium Google X przeprowadziło eksperyment. Komputer, który naśladuje ludzki mózg, sam uczył się rozpoznawać idee. Co odkrył?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komputer wykryje dziury. Nie w drogach, w wałach

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 06:32
Komputerowy system do wykrywania dziur w wałach przeciwpowodziowych tworzy Akademia Górniczo-Hutnicza – pisze „Dziennik Polski”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wygraj komputer do robienia muzyki!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 10:00
Pomysł jest prosty. Chcemy naszych słuchaczy zachęcić do zabawy w muzykę tworzoną na komputerze! Prześlij swój utwór i wygraj laptopa!
rozwiń zwiń