X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Badania: IQ to mit

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 00:01
Naukowcy z USA przeprowadzili największe badania inteligencji w historii. Wzięło w nich udział 100 tys. ochotników.
Badania: IQ to mit
Foto: sxc.hu/CC
Badania: IQ to mit
Naukowcy z USA przeprowadzili największe badania inteligencji w historii. Wzięło w nich udział 100 tys. ochotników.
Badacze z Western University uznali, że mierzenie inteligencji przy pomocy stałego wskaźnika, takiego jak IQ, wprowadza w błąd. Wyniki analiz ukazały się w czasopismie „Neuron”. 
 
Naukowcy poprosili internautów o wykonanie 12 testów kognitywnych, które badały pamięć, zdolności do rozumowania i planowania, wreszcie wypełnić kwestionariusz dotyczący ich zwyczajów, pochodzenia i trybu życia. 
Badacze reklamowali swoje testy na Discovery.com i Newscientist.com. - Odzew był naprawdę wielki - mówi Adrian M. Owen, jeden z autorów badań. - Spodziewaliśmy się kilkuset odpowiedzi, ale nadeszły tysiące, w dodatku pochodzące od ludzi w różnym wieku i z całego świata.
Okazało się, że kiedy bada się tak różne zdolności człowieka, można je oceniać przy pomocy aż trzech komponentów: pamięci krótkoterminowej, zdolności do rozumowania i zdolności werbalnych. Nie było jednego współczynnika, który byłby w stanie ocenić na raz te różne zdolności. - Po prostu nie można stwierdzić, że ktoś ma wyższe IQ od kogoś innego - dodaje Owen. IQ to współczynnik opisujący nieistniejącą rzeczywistość. 
Dopiero trzy wspomniane wyżej płaszczyzny tworzą rzeczywista inteligencję - lub „profil kognitywny” - człowieka. 
Badacze wykonali także tomografowe skany mózgu, aby sprawdzić, które jego części odpowiadają za jakie cechy „inteligencji”. Okazało się, że nie był to żaden konkretny punkt. - Gdyby istniała taka jakość jak IQ, dałoby się ją zlokalizować w mózgu - mówi Owen.  
Badacze odkryli także, że starzenie się wpływa na pamięć, ale nie uszkadza zdolności werbalnych. Palenie tytoniu wpływa negatywnie zarówno na zdolności werbalne, jak i pamięć. Rozumowanie i pamięć można poprawić, grając w gry wideo (sic!), a produkty, który reklamowane są jako środki na poprawę pracy mózgu, kompletnie nie działają.
Wciąż można wykonać testy, na podstawie których przeprowadzono te analizy: cambridgebrainsciences.com/theIQchallenge. Owen ma nadzieję, że „pęknie” bariera miliona zbadanych.

Badacze z Western University uznali, że mierzenie inteligencji przy pomocy stałego wskaźnika, takiego jak IQ, jest błędne. Wyniki analiz ukazały się w czasopismie „Neuron”. 
 
Naukowcy poprosili internautów o wykonanie 12 testów kognitywnych, które badały m.in. pamięć, zdolności do rozumowania i planowania, wreszcie wypełnić kwestionariusz dotyczący ich zwyczajów, pochodzenia i trybu życia. 

Badacze reklamowali swoje testy na Discovery.com i Newscientist.com. - Odzew był naprawdę wielki - mówi Adrian M. Owen, jeden z autorów badań. - Spodziewaliśmy się kilkuset odpowiedzi, ale nadeszły tysiące, w dodatku pochodzące od ludzi w różnym wieku i z całego świata.

Okazało się, że kiedy bada się całościowo tak różne zdolności człowieka, trzeba je oceniać przy pomocy aż trzech komponentów: pamięci krótkoterminowej, zdolności do rozumowania i zdolności werbalnych. Nie było jednego współczynnika, który byłby w stanie ocenić na raz tak różne zdolności. - Po prostu nie można stwierdzić, że ktoś ma wyższe IQ od kogoś innego - dodaje Owen. IQ to współczynnik opisujący nieistniejącą rzeczywistość.

Dopiero trzy wspomniane wyżej płaszczyzny tworzą rzeczywistą inteligencję - lub „profil kognitywny” - człowieka. Badacze wykonali także tomografowe skany mózgu, aby sprawdzić, które jego części odpowiadają za konkretne cechy „inteligencji”. Okazało się, że nie był to żaden dający się wskazać punkt. 

Badacze odkryli także, że starzenie się wpływa na pamięć, ale nie uszkadza zdolności werbalnych. Palenie tytoniu wpływa z kolei negatywnie zarówno na zdolności werbalne, jak i pamięć. Rozumowanie i pamięć można poprawić, grając w gry wideo (sic!), a produkty, który reklamowane są jako środki na poprawę pracy mózgu, kompletnie nie działają.

Wciąż można wykonać testy, na podstawie których przeprowadzono te analizy: cambridgebrainsciences.com/theIQchallenge. Owen ma nadzieję, że „pęknie” bariera miliona zbadanych.

(ew/Phys.Org)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz mieć wyższe IQ? Zostań dłużej w szkole

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 15:16
Spędzanie czasu w szkole może podnosić iloraz inteligencji ucznia. Takiego zdania są naukowcy, którzy prowadzili badania w Norwegii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czterolatka z wyższym IQ niż 98 proc. Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 12:51
Czteroletnia brytyjska dziewczynka Heidi Hankins z ilorazem inteligencji (IQ) 159 została przyjęta do klubu Mensa, zrzeszającego najinteligentniejszych tego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geniusz musi być ekscentryczny

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 11:40
Einstein nie nosił skarpetek, a Picasso robił dziury w kieszeniach spodni, przez które wpuszczał zegarek na sznurku. Osoby genialne często przejawiają "dziwaczne" zachowania - mówi prof. Czesław Nosal w setną rocznicę wprowadzenia terminu "iloraz inteligencji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister szuka asystentów. Warunek: IQ od 140

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 20:46
W Macedonii tamtejszy minister zdrowia chce zatrudnić asystentów, którym stawia nie lada wymaganie - muszą mieć iloraz inteligencji (IQ) na poziomie co najmniej 140, potwierdzony przez międzynarodowy klub Mensa zrzeszający najinteligentniejszych ludzi świata.
rozwiń zwiń