Nauka

TECHNOLOGIA: Niebezpieczne związki

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2008 15:18
Glazura i terakota sprowadzane z Chin przekraczają normy dopuszczalnego promieniowania - alarmuje "Gazeta Prawna".

Dziennik powołuje się na badania przeprowadzone w laboratoriach w Warszawie i Toruniu.

Jak pisze "Gazeta Prawna", dawka promieniowania nie jest duża, ale może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Normy dopuszczalnego promieniowania w niektórych partiach materiałów zostały przekroczone nawet dwukrotnie. W oparciu o badane próbki stwierdzono, że wskazana partia glazury i terakoty nie nadaje się do zastosowania w budynkach, gdzie mają przebywać ludzie i zwierzęta. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdza, że połowa wszystkich niebezpiecznych produktów na polskim rynku pochodzi z Chin. Do tej pory najwięcej skarg dotyczyło zabawek. Jeremi Mordasewicz ze Związku Pracodawców Lewiatan w wypowiedzi dla "Gazety Prawnej" podkreślił, że Chińczycy nie liczą się z opinią poszczególnych państw europejskich. Jego zdaniem, z Pekinem powinna rozmawiać cała Komisja Europejska. "Samodzielnie żadne państwo nie wymusi na Chinach przestrzegania unijnych norm przy eksporcie na teren Wspólnoty" - dodał Jeremi Mordasewicz.

(iar)

Czytaj także

MEDYCYNA: Bakterie w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2007 08:50
Minikomórki pochodzenia bakteryjnego mogą ułatwiać chemioterapię
rozwiń zwiń
Czytaj także

Promieniowanie telefonu zatrzyma Alzheimera?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 11:50
Promieniowanie telefonów komórkowych może powstrzymywać rozwój choroby Alzheimera. Do tak sensacyjnych wniosków doszli badacze z Florydy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Substancje promieniotwórcze w wodach mineralnych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2008 10:45
Substancje promieniotwórcze w wodach mineralnych
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożyteczne promieniowanie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 06:30
Medycyna, technika, gospodarka, a nawet sztuka - we wszystkich tych dziedzinach wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące. To ono występuje w elektrowniach atomowych i to jego tak się obawiamy. Ale często nawet nie wiemy, że z takim promieniowaniem mamy do czynienia w codziennym życiu. Agnieszka Jas:
rozwiń zwiń