Nauka

Polskie Astro-Bazy: obserwatoria nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 17:38
W siedmiu miejscowościach regionu kujawsko-pomorskiego rozpoczęła się budowa Astro-Baz, nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych.

Takie obiekty docelowo powstaną w czternastu miejscach województwa. - Astronomiczne tradycje regionu zobowiązują, a budowa Astro-Baz to nasz autorski pomysł i wyjątkowa inicjatywa nie tylko na skalę Polski, ale też Europy i świata. Będziemy pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych, a tysiące uczniów będzie mogło bliżej przyglądać się gwiazdom i rozbudzać astronomiczne zainteresowania - zapowiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Prace budowlane rozpoczęły się w siedmiu miejscowościach, ale wkrótce ekipy budowlane pojawią się także w pozostałych miejscach, gdzie budowane będą Astro-Bazy. Pierwsze z czternastu zaplanowanych obiektów zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku.

We wszystkich miejscowościach powstanie identyczne obserwatorium. Budynek będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstanie na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdą się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana, co pozwoli jej podążać za ruchem teleskopu oraz na jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób, ale obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku.

Astro-Bazy zostaną wyposażone we w pełni zautomatyzowany teleskop główny, teleskop do obserwacji słońca, lornetki, okulary, soczewki i inny sprzęt. Łączna wartość budowy obiektów to 3,43 miliona złotych. Budowa jednej Astro-bazy będzie kosztować około 245 tysięcy złotych. Budynki, wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem, powstaną dzięki wsparciu UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj także

Odkryj swój Wszechświat: obserwatorium Very Large Array

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2009 13:30
Audycja dr. Stanisława Bajtlika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryj swój Wszechświat: niebo z Antarktydy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2009 15:01
Audycja dr. Stanisława Bajtlika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryj swój Wszechświat: Najbardziej astronomiczne miasto świata

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2009 11:58
Audycja dra Stanisława Bajtlika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj swój Wszechświat: Podtoruńskie Piwnice

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 17:00
Cykliczna mini-audycja dra Stanisława Bajtlika, astrofizyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astro-szkoła w Rypinie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 11:05
Pierwsza w Polsce szkoła z doskonałym zapleczem astronomicznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galaktyki, o których nikt do tej pory nie wiedział

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 20:47
Orbitalny teleskop Hubble'a nadesłał zdjęcia odległych zakątków wszechświata. Ukazują one nowe galaktyki, o których istnieniu astronomowie nie mieli pojęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedaleko Łodzi powstało nowoczesne planetarium

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 17:03
W Bukowcu niedaleko Łodzi powstało pierwsze w regionie obserwatorium astronomiczne. Obserwatorium mieści się w szkole podstawowej im. Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatny teleskop otworzy kosmos dla amatorów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 08:00
W Polsce brakuje zaawansowanych teleskopów? Uczmy się od Kanadyjczyków - niedaleko Ottawy dzięki darowiznom sponsorów powstanie nowoczesny, a prywatny teleskop do użytku profesjonalistów i amatorów.
rozwiń zwiń