Nauka

Warszawska Noc Muzeów. Stolica kusi atrakcjami

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 12:54
Pokaz multimedialny "Kobiecy czar radia" czy "żywe rzeźby" w Łazienkach Królewskich to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych na sobotnią Noc Muzeów w Warszawie.
Audio
  • Waldemar Listowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia
  • Ostatnią atrakcją Nocy Muzeów, przygotowaną przez Archiwum Polskiego Radia, będzie wieczornica - mówi Waldemar Listowski
Pałac Staszica w Warszawie
Pałac Staszica w WarszawieFoto: Wikipedia/harum

Według zapowiedzi, tegoroczna Noc Muzeów, w 100 miejscowościach w Polsce, może przyciągnąć nawet milion zwiedzających. Najwięcej placówek - 204 - otworzy drzwi w Warszawie. Będą to głównie muzea, ale także galerie, biblioteki, domy kultury, kościoły, Pałac Prezydencki, Belweder i niektóre ministerstwa. 

Kobiecy czar radia

Polskie Radio zaprasza w sobotę od 19 do 1 w nocy do warszawskiego Pałacu Staszica. Do udziału w Nocy Muzeów zachęca Waldemar Listowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia:

- Pałac Staszica będzie próbował pokazać kobiety. Mamy taki cykl "Kobiety mają głos", gdzie będziemy mówili o spikerkach Polskiego Radia, a także cykl "Kobiecy czar radia". Chcemy pokazać kobiety, które odcisnęły bardzo pozytywne piętno na naszej historii radiowej - przekazał dyrektor archiwum PR.

Stanowisko multimedialne portalu PolskieRadio.pl pojawi się w Muzeum Powstania Warszawskiego podczas Nocy Muzeów.

- Ostatnią atrakcją Nocy Muzeów, przygotowaną przez Archiwum Polskiego Radia, będzie wieczornica. To jest dla tych, którzy jeszcze pamiętają, gdy radio gromadziło przy odbiornikach i przy głośnikach słuchaczy, którzy tańczyli, bawili się. To było głównie takie miejsce do słuchania radia. Spróbujemy odtworzyć ten klimat - dodał Listowski.

Noc Muzeów pod znakiem Prusa

Motywem przewodnim warszawskiej nocy będzie twórczość Bolesława Prusa. W czwartek oficjalnie rozpoczął się rok Prusa z okazji jego 100. rocznicy śmierci przypadającej 19 maja. W sobotę, w ramach Nocy Muzeów, spod pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu wyruszy w drogę Hołd Prusowski. Organizatorem jest Liceum im. Bolesława Prusa. Uczniowie tej placówki przebiorą się w stroje z epoki i przejdą pod pomnik swego patrona, gdzie odczytają fragmenty opisujące Warszawę. Również Muzeum Historyczne m.st. Warszawa zaprasza do siebie w celu poznania Bolesława Prusa i jego twórczości. Przewodnicy poprowadzą publiczność śladami bohaterów "Lalki".

W trakcie trwania Nocy Muzeów mają Państwo niepowtarzalną okazję obejrzenia Archiwum Polskiego Radia.

"Żywe rzeźby" w Łazienkach

Muzeum Łazienki Królewskie, przy blasku nastrojowych świec, organizuje zwiedzanie Pałacu na Wyspie. W każdej sali będzie można spotkać "żywą rzeźbę", która zdradzi kilka tajemnic królewskiej kolekcji Stanisława Augusta. Dla miłośników muzyki w Łazienkach Królewskich, przy Pomniku Fryderyka Chopina, przygotowano koncert zespołu Deep Forest. Artyści zaprezentują m.in. utwory ze swojej najnowszej płyty "Deep Africa" - będzie to światowa premiera krążka, który już niebawem trafi do sprzedaży.

Wyjątkowa Noc Muzeów zapowiada się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Po roku przygotowań muzeum otwiera się dla zwiedzających w 150. rocznicę istnienia. Podczas Nocy Muzeów odbędzie się pokaz obrazów zaginionych podczas II wojny światowej i odzyskanych. Pokazane zostaną m.in. "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego, "Przed polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" Juliana Fałata, "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.

Odbędzie się też wirtualna prezentacja dzieł tzw. Muzeum Utraconego - internetowej galerii utraconych dzieł polskiej kultury, ale w tym roku także tych, które z sukcesem udało się odzyskać. Pokazy odbędą się w piątek w Krakowie i w sobotę w Warszawie.

"Projekt Warszawiak"

Atrakcją w tym roku będzie możliwość zwiedzenia piwnic staromiejskich, które po remoncie pierwszy raz zostaną udostępnione odwiedzającym. Wchodzić będzie można w 20 osobowych grupach, które zostaną uformowane pod Muzeum Historycznym w Warszawie. Zaplanowano też otwarcie Muzeum Neonów (Mińska 25). Pokazanych zostanie ponad 30 neonów. Po raz pierwszy - odnowione neony Hotelu Saskiego, Kina Helios oraz Kawiarni Jaś i Małgosia. Galeria Nowolipki organizuje m.in. koncert "Projekt Warszawiak" - hołd złożony wszystkim ulicznym wykonawcom, przedwojennym kompozytorom i autorom tekstów, którzy nadawali muzyczny charakter miastu.

Swoje gmachy w Noc Muzeów otworzą też m.in. Sejm, Belweder i Pałac Prezydencki.

Na sobotnią noc z radiem zaprasza Archiwum Polskiego Radia. W programie imprezy w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72/74 m.in. wystawa "Z historii Polskiego Radia", pokaz multimedialny "Kobiety mają głos", oraz Wieczornica Polskiego Radia - spotkanie z przedwojennymi szlagierami.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, mr

Czytaj także

Noc muzeów w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 08:19
Po raz dziewiąty w nadchodzącą sobotę 19 maja wszystkie większe miasta otworzą nocą swoje muzea dla zwiedzających. W tę wyjątkową noc będzie można zapoznać się także z archiwum Polskiego Radia
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedynka z wizytą w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 10:18
W tym roku instytucja obchodzi jubileusz 150-lecia. Przez ostatnie 10 miesięcy w jego głównym gmachu trwał remont. O efektach można się było dowiedzieć z "Magazynu Sztuk Wszelkich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Noc Muzeów zapraszamy do nas!

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 12:15
Polskie Radio już po raz drugi otwiera swoje podwoje. W sobotnią noc będą mieli Państwo niepowtarzalną okazję obejrzenia Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń