Nauka

Lęk, euforia i wstręt. Jak emocje wpływają na pamięć?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 21:49
- Patrzymy na mózg jako na skomplikowaną sieć, jak różne jego rejony się ze sobą komunikują i jaki ma to związek z emocjami - mówi Monika Riegel, psycholog i doktorantka.
Audio
  • Jak emocje wpływają na proces zapamiętywania? (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: bunyarit klinsukhon/shutterstock.com

Laureatka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej bada wpływ emocji na pamięć i zapamiętywanie. Jak sama przyznaje, jest to fascynująca tematyka, bo emocje i pamięć to dwa elementy kluczowe dla naszej tożsamości.

- Jest to jednocześnie idealny zestaw złożony z czegoś konkretnego, mierzalnego i pod kontrolą (pamięć) oraz czegoś trudnego do zmierzenia, automatycznego, a jednocześnie nadającego koloryt naszemu życiu i moim badaniom (emocje). Najbardziej interesują mnie mózgowe mechanizmy związane z tym, jak emocje sprawiają, że zapamiętujemy i sobie coś przypominamy - opowiada Monika Riegel.

Jak różne emocje wpływają na proces zapamiętywania? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania audycji, w której mówimy też o nowych efektach występujących w interferencji dwufotonowej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: Monika Riegel (doktorantka w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, laureatka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej), Michał Jachura (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, laureat programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 15.05.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niesprawiedliwa natura ludzkiej moralności

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 00:08
- Ludzie myślą o swoich ocenach moralności, że są obiektywne, podczas gdy są one podatne na zniekształcenia wynikające z uczuć - opowiada psycholog społeczny, prof. Bogdan Wojciszke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanotechnologia rewolucjonizuje nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 01:20
- Nanotechnologia jest obszarem, na którym spotkali się chemicy i fizycy. W ciągu ostatnich 20 lat w nauce o materiałach i ich właściwościach dokonał się ogromny postęp - mówi chemik dr Wiktor Lewandowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lotnictwo a David Beckham, czyli metoda czarnej skrzynki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 23:51
- Trzeba tak konstruować wszelkie procedury, by zminimalizować prawdopodobieństwo popełnienia błędu, ale najpierw musimy się nauczyć na błędach i o tym mówi książka "Metoda czarnej skrzynki" - mówi popularyzator nauki dr Tomasz Brzozowski.
rozwiń zwiń