X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Literatura najgorszych faktów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 13:27
To książki, które ciężko się czyta, a później nie można o nich zapomnieć. W Dwójce omawiamy dwie ważne pozycje, poświęcone najtrudniejszym doświadczeniom ludzi XX wieku.
Audio

Dina Gottliebova była więźniarką obozu Auschwitz-Birkenau. Dobrze rysowała, więc dla doktora Mengele portretowała badanych przez niego Cyganów. Na kanwie jej życia, Lidia Ostałowska w książce "Farby wodne" przedstawia historię zagłady europejskich Romów.

- Była to sytuacja niezwykle trudna dla portretowanych i też dla niej - opowiada autorka w "Przestrzeniach kultury" w Dwójce - Zastanawiało mnie jak to jest, kiedy się wykonuje pracę pod presją, a jednocześnie jest się artystą i czuje się przecież radość z malowania.

Powstało dziesięć, dwanaście wykonanych akwarelą portretów cygańskich twarzy. Artystka wspomina, że byli stoiccy, że nigdy o nic nie pytali. Dina Gottliebova po wojnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych i stała się jedną z czołowych animatorek Studia Walta Disneya.

/

Utrzymywała przez całe życie, że nie miała pojęcia o eksperymentach, które na Romach przeprowadzał Mengele. - Nie wierzyłam jej - mówi Ostałowska - Dopiero neuropsycholog wytłumaczyła mi, co dzieje się z pamięcią osób po takim doświadczeniu, mają prawo nie pamiętać.

Pod koniec swojego życia Dina Gottliebova postanowiła prace odzyskać z muzeum KL Auschwitz-Birkenau. Obecnie w sprawę zaangażowani są spadkobiercy artystki, amerykańscy politycy i rysownicy. Akwarele znajdują się w tej chwili w Oświęcimiu, gdzie odrębny Pawilon Cygański powstał dopiero dziesięć lat temu. Portrety Gottliebovej to jedne z niewielu świadectw wojennych losów Romów, którzy w swojej kulturze niechętnie spoglądają wstecz i nie zbierali nigdy relacji tych, którzy przeżyli. Polscy Romowie chcą by pozostały w Oświęcimiu, amerykańscy, by wróciły do rodziny Diny Gottliebovej.

* * *

/

W pierwszej części audycji "Przestrzenie kultury" Katarzyna Nowak rozmawiała także z Maciejem Zarembą Bielawskim o książce "Higieniści". Dziennikarz w 1997 roku wywołał w Szwecji burzę, pisząc dwa artykułu. Jego teksty uświadomiły opinii publicznej prawdę kryjącą się za ustawą o sterylizowaniu jednostek mniej wartościowych, która w kraju działała przez 40 lat.


 Wcześniej nikt nie był zainteresowany podejmowaniem tematu. Ustawa została w latach 30. przyjęta przez szwedzki parlament aklamacją. Lekarze też się nie kwapili do dyskusji, protestów w tym środowisku prawie nie było.

- W trzeciej Rzeszy, tuż po przejęciu władzy Hitler podpisał prawo o przymusowej sterylizacji małowartościowych. Była już taka ustawa w Danii. dwa lata później pojawiła się w Szwecji - opowiada dziennikarz w Dwójce - One były praktycznie identyczne merytorycznie, z tą różnicą, że nazistowska była explicit przymusowa, policja mogła zawlec pacjenta do szpitala. W Szwecji przymus był ukryty.

 

usc/fot. Wyd.Czarne

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Biała plama po warszawskim getcie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 12:57
Trzy miliony metrów sześciennych gruzu - tylko tyle pozostało po tym, jak Niemcy zrównali stołeczne getto z ziemią. W książce "Spojrzenia na warszawskie getto" odtworzona została historia sześciu ulic i wojenne losy ich prześladowanych mieszkańców. Mija 68 rocznica powstania w getcie warszawskim (19.04).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja znów wyrzuca rumuńskich Cyganów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 08:20
Blisko 200 rumuńskich Cyganów zostało we wtorek wysiedlonych przez policję z obozowiska w Marsylii, na południowym wschodzie Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcą spalić Romów z Krośnicy? "Boimy się o życie"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 18:18
Dotychczas w naszą stronę leciały tylko kamienie i wyzwiska. Teraz jednak, gdy ktoś chciał nas spalić boimy się o życie - mówią mieszkańcy romskiego osiedla w Krośnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romskie dzieci są dyskryminowane w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 07:00
Dwie trzecie romskich dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością intelektualną mogłoby się uczyć w zwykłej szkole.
rozwiń zwiń