Kultura

Polska sztuka podbija Chiny. Chopin zadziała jak haczyk?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 04:37
- Kolegom z Chin bardzo się podobał wybór eksponatów do wystawy polskiej sztuki w Pekinie, bo dzięki nim mogą zrozumieć wyjątkowość polskiej kultury - mówi Iwona Danielewicz.
Audio
  • Wystawa "Skarby z kraju Chopina" w Chinach (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Fryderyk Chopin i jego muzyka są dla Chińczyków bardzo ważne, więc wykorzystano to w tytule wystawy, by przyciągnąć publiczność
Fryderyk Chopin i jego muzyka są dla Chińczyków bardzo ważne, więc wykorzystano to w tytule wystawy, by przyciągnąć publicznośćFoto: wikipedia, domena publiczna/ obraz E. Delacroix

6 lutego w Pekinie została otwarta wystawa sztuki polskiej przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie. To pierwsza w Chinach tak wielka prezentacja naszych zbiorów. Do 10 maja chińska publiczność będzie miała okazję zobaczyć ponad 350 eksponatów charakterystycznych dla polskiej kultury i historii z ostatnich 500 lat.
Prace nad wystawą trwały trzy lata. Twórcy ekspozycji obawiali się, czy ze względu na barierę kulturową polska sztuka zostanie dobrze odebrana w Azji, ale wszystko wskazuje na to, że ma ona szansę osiągnąć duży sukces. - Do chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie przychodzi ok. 15-20 tys. osób dziennie, więc liczymy na dużą frekwencję. Pierwsze informacje, jakie do nas dotarły są bardzo pozytywne, bo polska wystawa robi bardzo dobre wrażenie i została dobrze przyjęta - tłumaczy w Jedynce Iwona Danielewicz, historyk sztuki.
Choć wystawa nosi tytuł "Skarby z kraju Chopina", to nie ma ona związku z najbardziej znanym polskim kompozytorem. - Tytuł ma przyciągać, a wnętrze zaskakiwać - mówi prowadząca audycję, Katarzyna Kobylecka.
***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: Iwona Danielewicz (historyk sztuki i kurator Zbiorów Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, współautorka tej ekspozycji wraz z prof. Marią  Poprzęcką)

Data emisji: 10.02.2015

Godzina emisji: 21.37

(sm, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Przygoda z rękopisem. Przed tymi książkami należy klękać

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 11:04
- Opis rękopisu średniowiecznego jest najtrudniejszym zadaniem, jakie stoi przed badaczami dawnej książki - opowiada prof. Mieczysław Mejor, mediewista pracujący nad portalem manuscripta.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magia i wierzenia Azteków w starożytnym komiksie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 03:11
Kodeksy azteckie, laikom przypominające komiks, zdaniem Hiszpanów były dziełem szatana, więc je niszczono. Do naszych czasów zachowało się ich kilkanaście.
rozwiń zwiń