Kultura

Jak wyhodować w domu pomidory albo paprykę?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:56
Nie masz ogrodu ani działki? Wciąż możesz się cieszyć warzywami wyhodowanymi "własnoręcznie". - Na domowym parapecie albo na balkonie można uprawiać naprawdę dużo - przekonywała w audycji "Cztery pory roku" ogrodniczka Joanna Motek. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pranch/Czwórka

Posłuchaj
08:15 Jedynka/Cztery pory roku - 8.04.2021 warzywa na parapecie Jak wyhodować w domu pomidory albo paprykę? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak wyliczyła Joanna Motek, w zwykłych doniczkach i skrzynkach możemy zasadzić m.in. pomidory, bakłażany czy paprykę.

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku"

Pomidory potrzebują donicy o pojemności ok. 20 litrów. Można je hodować od nasionka, można też kupić gotowe sadzonki. Jeśli zdecydujemy się na nasionka, należy je zasiać w ziemi wymieszanej z kompostem i przez pierwsze trzy dni trzymać w ciepłym, wilgotnym miejscu. Później roślinkę powinniśmy przenieść. - Ważne jest, by miała bardzo dużo światła - podkreśliła Motek.

Czytaj także:

Do sałatki z pomidorów przyda nam się szczypiorek. Ten również możemy wyhodować w domowych warunkach. Jak wskazała gość audycji "Cztery pory roku", nasionka szczypiorku wysiewamy do doniczek, na głębokość jednego centymetra. - Szczypiorek najlepiej rośnie w grupach, czyli bierzemy po 20-30 nasionek i wsypujemy je w doniczkę. Szczypiorek odbija po siedmiu do czternastu dniach. Wówczas przenosimy go w chłodne miejsce - wyjaśniła Motek.

O to, co sadzimy w doniczkach na parapecie i w skrzynkach na balkonie, zapytał warszawiaków Patryk Bedliński. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Joanna Motek (ogrodniczka)

Data emisji: 8.04.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Rośliny w domu - dla lepszej koncentracji i oddechu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 14:37
Wszystkie badania na świecie wskazują, że rośliny minimalizują stres, odprężają i dbają o nasze powietrze. Do naszych mieszkań warto wybrać je mądrze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogródki działkowe: niemodny przeżytek czy zielone płuca polskich miast?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 21:50
Niektórzy w nich wypoczywają, inni zazdroszczą, a kolejni - chcą w ich miejsce budować wieżowce. Istnienie ogródków działkowych w miastach chyba od zawsze budziło kontrowersje. Gdy pandemia koronawirusa zmusiła nas do zamknięcia w domach - okazało się, że dla niektórych takie ogródki to jedyna okazja na wypoczynek na świeżym powietrzu.
rozwiń zwiń