Kultura

Bezcenne skarby Wicekrólestwa Peru w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 11:08
W ramach obchodów 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru w Muzeum Narodowym w Warszawie można podziwiać zabytki peruwiańskiej sztuki kolonialnej. Na wystawę składa się 81 dzieł należących do dziedzictwa kulturowego Peru, które w Polsce są pokazywane pierwszy raz.
Audio
  • Wystawa zabytków z czasów Wicekrólestwa Peru (Kulturalna Jedynka)
Korona XVII w., pozłacane srebro, Collection Barbarosa-Stern
Korona XVII w., pozłacane srebro, Collection Barbarosa-SternFoto: MN Warszawa

Wicekrólestwo Peru nazywane też Wicekrólestwem Kastylii to kolonia hiszpańska założona w 1544 roku ze stolicą w Limie. Początkowo obejmowała wszystkie hiszpańskie zdobycze w Ameryce Południowej, z wyjątkiem wybrzeży dzisiejszej Wenezueli. W latach 1569-1581 rządził nim wicekról Francisco de Toledo, który usprawnił administrację i prawo.

Później zaczęły się wydzielać z wicekrólestwa pomniejsze kraje. Wyzysk Indian doprowadził w 1780 roku do wybuchu powstania pod wodzą Túpaca Amarú. W 1781 Hiszpanie zabili Túpaca, ale walki trwały aż do 1783. W 1821 generał José de San Martin zajął Limę i ogłosił niepodległość Peru. W 1824 interweniująca armia hiszpańska została pokonana przez powstańców pod wodzą Antonio José de Sucre.

Od 1966 roku w Colección Barbosa-Stern gromadzono wspaniałą kolekcję, którą pokazano na ponad stu wystawach na całym świecie.
Przedstawienia świętych, sceny religijne, malarstwo świeckie i przedmioty codziennego użytku to dzieła, którym ich twórcy nadali wyraz odmienny od przybyłych wraz z konkwistą wzorców europejskich, inspirowanych głównie sztuką manierystów włoskich. Sztuka Wicekrólestwa Peru stanowi syntezę dwóch tradycji kulturowych. Łączy wpływy dojrzałego renesansu i andyjskiego dziedzictwa prekolumbijskiego.

Wystawa pokazuje spotkanie chrześcijaństwa i andyjskiego sposobu widzenia świata. Ważne są wartości estetyczne, ale również przesłanie ewangelizacyjne dzieł sztuki. Będzie czynna do 20 maja.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Justyna Guze (kuratorka wystawy), Aldo Barbosa-Stern (dyrektor Kolekcji Barbosa-Stern)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 21.10

ag

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zaskakujące pochodzenie barwników farb malarskich

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 18:01
- Żółcień indyjska to podobno barwnik uzyskiwany z moczu krów karmionych liśćmi mango. Procederu tego zakazano w 1908 roku ze względów humanitarnych ponieważ zwierzęta były niedożywione - opowiada Anna Knapek z Muzeum Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biedermeier - XIX-wieczny niemiecki styl mieszczański

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 17:25
W Muzeum Narodowym w Warszawie została otwarta wystawa prezentująca tę estetykę i sposób życia bogacącego się niemieckiego mieszczaństwa między Kongresem Wiedeńskim a Wiosną Ludów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miejska rewolta". 100-lecie buntu polskich artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 20:00
4 listopada 1917 roku miała miejsce pierwsza znacząca wystawa prac polskich artystów awangardowych - w Pałacu Sztuki w Krakowie pokazano niemal sto prac 18 artystów. Do tamtych czasów odwołuje się aktualna wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. "Miejska rewolta".
rozwiń zwiń