Kultura

Magiczna moc fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 09:02
Spektaklularny, przełomowy, pierwszy w Polsce, największy w Europie- taki ma być "Projekt Chopin", najnowszy film ispirowany etiudami Fryderyka Chopina.

Projekt Chopin" jest koprodukcją nad którą pracują Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi, Norwegowie i Polacy. Film ma trzech reżyserów: Polaków- Adama Wyrwasa i Marka Skrobeckiego oraz Brytyjczyka- Martina Clappa. Utwory najwybitniejszego polskiego kompozytora, które znajdą się na ścieżce dźwiękowej animowanego filmu, wykona światowej sławy chiński pianista Lang Lang.

Scenariusz filmu powstawał przez 1,5. Bohaterami animacji jest dwójka dzieci- Anna i jej kuzyn Chip- Chip. W wyniku kłopotów finansowych, ojciec dziewczynki musi wyemigrować. Anna bardzo za nim tęskni. Pewnego dnia, podczas zabawy na opuszczonym warszawskim podwórku, dziewczynka i jej kuzyn znajdują stary fortepian. Okazuje się, że instrument jest niezwykłą latającą maszyną. Korzystając z mocy fortepianu, dzieci ruszają w powietrzną podróż do Londynu, gdzie w fabryce zabawek pracuje tata Anny. "Przewodnikiem" dzieci podczas wyprawy jest muzyka Chopina. W drodze przez Europę, mali bohaterowie odwiedzają miejsca, z którymi związany był polski kompozytor - gdzie tworzył, koncertował, mieszkał.
"Pragniemy zrealizować film dla widza familijnego, wierzymy, że dzięki użyciu nowoczesnych środków uda nam się skutecznie dotrzeć do młodych odbiorców na całym świecie" - deklarują producenci.

Uroczystą premierę animacji zaplanowano na sierpień lub wrzesień 2010 r., ma się ona odbyć w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Twórcy zastrzegają, że tytuł filmu, "Projekt Chopin", może ulec zmianie.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Zagadki literacko-muzyczne: Fryderyk Chopin

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2010 13:05
28 lutego 2010, godz. 12:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tribute from Asia". Fryderyk Chopin w Indiach.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2010 16:24
Galowy koncert w indyjskim mieście Pune zainaugurował obchody roku Fryderyka Chopina w Indiach. Kolejne recitale odbędą się między innymi w Delhi, Kalkucie oraz Bengaluru
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin w filmie w NY

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 09:38
W Nowym Jorku rozpoczyna się przegląd filmów zainspirowanych życiem i muzyką Fryderyka Chopina. Pokazy zorganizowano z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Chopin ma swojego tulipana. Fioletowego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 07:58
Nową fioletową odmianę, nazwaną na cześć kompozytora, można zobaczyć w Łazienkach Królewskich.
rozwiń zwiń