Kultura

Western braci Coen otworzy Berlinale

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 13:18
Bohaterowie "True Grit" - mała dziewczynka i dwójka szeryfów (w tych rolach Jeff Bridges i Matt Damon) szukają zemsty na Dzikim Zachodzie.
Audio

"True Grit" (Prawdziwe Męstwo") 10 lutego wieczorem otworzy 61. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. To duże wyróżnienie dla bardzo wyczekiwanego filmu Joela i Ethana Coenów.

"True Grit" to western, w którym główne role kreują: Matt Damon, Jeff Bridges i Josh Brolin. Na ekranie debiutuje Hailee Steinfeld,  dziewczynka ma spore szanse na zdobycie oskarowej statuetki, mimo iż jest to dopiero jej pierwsza duża rola.

Zobacz zwiastun filmu "True grit", w którym wykorzystano fragment piosenki legendy muzyki country Johnny'ego Cash'a:- Joel i Ethan Coen reprezentują amerykańskie kino niezależne pierwszej klasy. Zachwycają publiczność swoją skłonnością do ironii oraz dziwacznych postaci i historii - zaznaczył dyrektor festiwalu Dieter Kosslick.

Film to nowa adaptacja należącego do klasyki westernów obrazu "Prawdziwe męstwo" z 1969 r. w reż. Henry'ego Hathaway'a. Opowiada historię 14-letniej Mattie (gra ją Hailee Steinfeld), która chce znaleźć mordercę swojego ojca. Werbuje w tym celu szeryfa “Roostera” Cogburna (w tej roli Jeff Bridges), który razem z nią i teksańskim rangerem LaBoeufem (granym przez Damona) idą tropem zabójcy (gra go Brolin).

"True Grit" zostanie pokazany w konkursie głównym festiwalu. W 1998 r. bracia Coen byli na Berlinale z komedią "The Big Lebowski", w której też zagrał Jeff Bridges.

Na 61. festiwalu filmowym w Berlinie nie zabraknie polskich akcentów. Zaplanowano już projekcja filmu Przemysława Wojcieszka "Made in Poland" w festiwalowej sekcji Międzynarodowe Forum Nowego Kina, prezentującej filmy awangardowe, historie odważne i niekonwencjonalne.

Bohater "Made in Poland", 17-letni ministrant Boguś, jest ogarnięty wściekłością na cały świat. Zaczyna się buntować. By rozładować gniew, demoluje budki telefoniczne i samochody parkujące na blokowisku. Wreszcie zwraca się o pomoc do autorytetów: do księdza, nauczyciela języka polskiego oraz matki, wielbicielki Krzysztofa Krawczyka.

Jeden z najważniejszych festiwali filmowych na Starym Kontynencie odbędzie się między 10 a 20 lutym 2011 roku. Pokazanych zostanie 400 filmów, najlepszy otrzyma statuetkę Złotego Niedźwiedzia.


usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Amerykański zły sen

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2008 13:29
Oskarowy film braci Coen nie tylko "straszy i przestrasza", ale przede wszystkim pozostawia miejsce na refleksję nad stanem świata współczesnych wartości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda Dzikiego Zachodu ułaskawiona?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 06:00
Na swym koncie miał wiele zabójstw. Uciekł z aresztu, został złapany i ponownie osadzony w więzieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krwawy i mroczny Dziki Zachód

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 14:39
Powieść "Krwawy południk" Cormaca McCarthy’ego to antymitologia Dzikiego Zachodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złota Żaba dla Polaka!

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2010 20:46
Najważniejszą nagrodę Festiwalu Camerimage odebrał Artur Reinhart - operator filmu "Wenecja".
rozwiń zwiń