Kultura

Jedwabne według Pasikowskiego chwyci za gardło

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 19:50
Zwyczajna wieś. Zwykli ludzie. Mroczna tajemnica. Władysław Pasikowski, twórca kultowych "Psów", powraca filmem, który dotyka jednej z najbardziej bolesnych kart naszej historii.
Maciej Stuhr
Maciej StuhrFoto: Apple Film Production/Marcin Makowski, dystr. Monolith Films

Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów.

/

"Pokłosie" do kin trafi już w listopadzie. Wcześniej podzieliło już widzów podczas Festiwalu w Gdyni. Forma nie do każdego trafiła, ale wszyscy byli zgodni: ważne, że ktoś w polskim kinie poruszył ten temat.

Pasikowski opowiada o mordzie w Jedwabnem trochę w poetyce westernu, a trochę thrillera. - To jest obraz współczesny, nie ma tam żadnych retrospekcji. Mówi o ludziach, którzy dokopują się do prawy i to ich przerasta - opowiada Jacek Wakar.
>>> Posłuchaj rozmowy krytyków o "Pokłosiu"
O "Pokłosiu" jakiś czas temu rozmawiali w Dwójce krytycy filmowi - Tadeusz Sobolewski, ks. Andrzej Luter oraz przytoczony Jacek Wakar. Zwracali wtedy uwagę, że zmienia się w polskim kinie stosunek do historii. Być może zaczynamy dojrzewać do mówienia o niej bez lęku o to, jak wypadniemy jako społeczność.

/

- "Pokłosie" to obraz nie do końca spełniony - ocenił Tadeusz Sobolewski. - Imponuje jednak sposób, w jaki Pasikowski się boryka z tym problemem, jak szuka dla niego formy, która by do ludzi trafiła.
W filmie występują: Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Jerzy Radziwiłowicz, Danuta Szaflarska, Zbigniew Zamachowski, Zuzana Fialova i Andrzej Mastalerz. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Władysław Pasikowski, scenografią zajął się Allan Starski, zdjęcia realizował Paweł Edelman.
>>> Operator filmu Paweł Edelman o "Pokłosiu"
Władysław Pasikowski zdobył w tym roku Nagrodę Dziennikarzy na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych W Gdyni. Ogólnopolska premiera "Pokłosia" odbędzie się 9 listopada.

/
/
/

usc/ fot.Apple Film Production/Marcin Makowski, dystr. Monolith Films

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zmarła Sprawiedliwa Wśród Narodów Antonina Wyrzykowska

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 12:52
W podwarszawskim Milanówku zmarła, mając 95 lat, Antonina Wyrzykowska - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, ratująca Żydów bohaterka z Jedwabnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klucze, guziki, buty - tyle znaleźli w Jedwabnem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 15:36
IPN w Białymstoku przekazał do depozytu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku część dowodów rzeczowych, z zakończonego 10 lat temu śledztwa Instytutu w sprawie mordu Żydów w Jedwabnem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mord w Jedwabnem

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 00:00
Według śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej zabójstwa przynajmniej 340 Żydów dokonała 10 lipca 1941 grupa miejscowej polskiej ludności cywilnej, z inspiracji Niemców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obchody 71. rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 17:34
Spotkanie i modlitwy odbyły się przy pomniku upamiętniającym tragiczne wydarzenia oraz na pobliskim cmentarzu żydowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zniszczony pomnik w Jedwabnem. Śledztwo umorzone

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 14:06
W ostatnich dniach sierpnia 2011 na pomniku upamiętniającym ofiary mordu w Jedwabnem pojawiły się antysemickie i nazistowskie napisy.
rozwiń zwiń