X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Jedwabne według Pasikowskiego chwyci za gardło

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 19:50
Zwyczajna wieś. Zwykli ludzie. Mroczna tajemnica. Władysław Pasikowski, twórca kultowych "Psów", powraca filmem, który dotyka jednej z najbardziej bolesnych kart naszej historii.
Maciej Stuhr
Maciej StuhrFoto: Apple Film Production/Marcin Makowski, dystr. Monolith Films

Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów.

/

"Pokłosie" do kin trafi już w listopadzie. Wcześniej podzieliło już widzów podczas Festiwalu w Gdyni. Forma nie do każdego trafiła, ale wszyscy byli zgodni: ważne, że ktoś w polskim kinie poruszył ten temat.

Pasikowski opowiada o mordzie w Jedwabnem trochę w poetyce westernu, a trochę thrillera. - To jest obraz współczesny, nie ma tam żadnych retrospekcji. Mówi o ludziach, którzy dokopują się do prawy i to ich przerasta - opowiada Jacek Wakar.
>>> Posłuchaj rozmowy krytyków o "Pokłosiu"
O "Pokłosiu" jakiś czas temu rozmawiali w Dwójce krytycy filmowi - Tadeusz Sobolewski, ks. Andrzej Luter oraz przytoczony Jacek Wakar. Zwracali wtedy uwagę, że zmienia się w polskim kinie stosunek do historii. Być może zaczynamy dojrzewać do mówienia o niej bez lęku o to, jak wypadniemy jako społeczność.

/

- "Pokłosie" to obraz nie do końca spełniony - ocenił Tadeusz Sobolewski. - Imponuje jednak sposób, w jaki Pasikowski się boryka z tym problemem, jak szuka dla niego formy, która by do ludzi trafiła.
W filmie występują: Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Jerzy Radziwiłowicz, Danuta Szaflarska, Zbigniew Zamachowski, Zuzana Fialova i Andrzej Mastalerz. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Władysław Pasikowski, scenografią zajął się Allan Starski, zdjęcia realizował Paweł Edelman.
>>> Operator filmu Paweł Edelman o "Pokłosiu"
Władysław Pasikowski zdobył w tym roku Nagrodę Dziennikarzy na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych W Gdyni. Ogólnopolska premiera "Pokłosia" odbędzie się 9 listopada.

/
/
/

usc/ fot.Apple Film Production/Marcin Makowski, dystr. Monolith Films

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Zmarła Sprawiedliwa Wśród Narodów Antonina Wyrzykowska

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 12:52
W podwarszawskim Milanówku zmarła, mając 95 lat, Antonina Wyrzykowska - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, ratująca Żydów bohaterka z Jedwabnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klucze, guziki, buty - tyle znaleźli w Jedwabnem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 15:36
IPN w Białymstoku przekazał do depozytu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku część dowodów rzeczowych, z zakończonego 10 lat temu śledztwa Instytutu w sprawie mordu Żydów w Jedwabnem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mord w Jedwabnem

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 00:00
Według śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej zabójstwa przynajmniej 340 Żydów dokonała 10 lipca 1941 grupa miejscowej polskiej ludności cywilnej, z inspiracji Niemców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody 71. rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 17:34
Spotkanie i modlitwy odbyły się przy pomniku upamiętniającym tragiczne wydarzenia oraz na pobliskim cmentarzu żydowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zniszczony pomnik w Jedwabnem. Śledztwo umorzone

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 14:06
W ostatnich dniach sierpnia 2011 na pomniku upamiętniającym ofiary mordu w Jedwabnem pojawiły się antysemickie i nazistowskie napisy.
rozwiń zwiń