Kultura

Western braci Coen otworzy Berlinale

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 13:18
Bohaterowie "True Grit" - mała dziewczynka i dwójka szeryfów (w tych rolach Jeff Bridges i Matt Damon) szukają zemsty na Dzikim Zachodzie.

"True Grit" (Prawdziwe Męstwo") 10 lutego wieczorem otworzy 61. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. To duże wyróżnienie dla bardzo wyczekiwanego filmu Joela i Ethana Coenów.

"True Grit" to western, w którym główne role kreują: Matt Damon, Jeff Bridges i Josh Brolin. Na ekranie debiutuje Hailee Steinfeld,  dziewczynka ma spore szanse na zdobycie oskarowej statuetki, mimo iż jest to dopiero jej pierwsza duża rola.

Zobacz zwiastun filmu "True grit", w którym wykorzystano fragment piosenki legendy muzyki country Johnny'ego Cash'a:- Joel i Ethan Coen reprezentują amerykańskie kino niezależne pierwszej klasy. Zachwycają publiczność swoją skłonnością do ironii oraz dziwacznych postaci i historii - zaznaczył dyrektor festiwalu Dieter Kosslick.

Film to nowa adaptacja należącego do klasyki westernów obrazu "Prawdziwe męstwo" z 1969 r. w reż. Henry'ego Hathaway'a. Opowiada historię 14-letniej Mattie (gra ją Hailee Steinfeld), która chce znaleźć mordercę swojego ojca. Werbuje w tym celu szeryfa “Roostera” Cogburna (w tej roli Jeff Bridges), który razem z nią i teksańskim rangerem LaBoeufem (granym przez Damona) idą tropem zabójcy (gra go Brolin).

"True Grit" zostanie pokazany w konkursie głównym festiwalu. W 1998 r. bracia Coen byli na Berlinale z komedią "The Big Lebowski", w której też zagrał Jeff Bridges.

Na 61. festiwalu filmowym w Berlinie nie zabraknie polskich akcentów. Zaplanowano już projekcja filmu Przemysława Wojcieszka "Made in Poland" w festiwalowej sekcji Międzynarodowe Forum Nowego Kina, prezentującej filmy awangardowe, historie odważne i niekonwencjonalne.

Bohater "Made in Poland", 17-letni ministrant Boguś, jest ogarnięty wściekłością na cały świat. Zaczyna się buntować. By rozładować gniew, demoluje budki telefoniczne i samochody parkujące na blokowisku. Wreszcie zwraca się o pomoc do autorytetów: do księdza, nauczyciela języka polskiego oraz matki, wielbicielki Krzysztofa Krawczyka.

Jeden z najważniejszych festiwali filmowych na Starym Kontynencie odbędzie się między 10 a 20 lutym 2011 roku. Pokazanych zostanie 400 filmów, najlepszy otrzyma statuetkę Złotego Niedźwiedzia.


usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Amerykański zły sen

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2008 13:29
Oskarowy film braci Coen nie tylko "straszy i przestrasza", ale przede wszystkim pozostawia miejsce na refleksję nad stanem świata współczesnych wartości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legenda Dzikiego Zachodu ułaskawiona?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 06:00
Na swym koncie miał wiele zabójstw. Uciekł z aresztu, został złapany i ponownie osadzony w więzieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krwawy i mroczny Dziki Zachód

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 14:39
Powieść "Krwawy południk" Cormaca McCarthy’ego to antymitologia Dzikiego Zachodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złota Żaba dla Polaka!

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2010 20:46
Najważniejszą nagrodę Festiwalu Camerimage odebrał Artur Reinhart - operator filmu "Wenecja".
rozwiń zwiń