Kultura

Skandynawia w ogrodach

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2009 15:13
1 lipca 2009 prezydencję w Unii Europejskiej obejmuje Szwecja. Z tej okazji rozpoczynający się w lipcu na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie IX Festiwal „Ogrody Muzyczne” został zatytułowany „Ogrody Północy”, a poświęcony jest kulturze i muzyce skandynawskiej.

W programie tegorocznej imprezy ponad 20 filmów, osiem koncertów oraz cztery specjalne spotkania dla dzieci. Pierwszym wydarzeniem otwierającym festiwal będzie koncert poświęcony postaci Ingmara Bergmana. Zatytułowano go "Laterna Musica - Ingmar Bergman i muzyka". Na scenie zobaczymy kwartet smyczkowy Weberkvartetten i pianistkę Julię Estradę. Ich muzyce będą towarzyszyły kadry i fragmenty z filmów znakomitego reżysera. W programie koncertu znalazły się utwory takich znakomitości jak: Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Robert Szuman i Carl Orff. Wybór kompozytorów ma oczywiście związek z filmami Bergmana. To właśnie ich kompozycje szwedzki reżyser najczęściej wykorzystywał w swych obrazach.

Pierwszy koncert nie zamyka wydarzeń związanych z postacią Ingmara Bergmana. Reżyser jest też bohaterem jednego z filmów, który będzie można zobaczyc na lipcowym festiwalu pt. „Wyspa Bergmana”. Jest to film dokumentalny, wywiad rzeka z twórcą. Obraz ten doskonale w pisuje się w prezentowany cykl „Portrety”, w ramach którego zobaczymy również obrazy poświęcone znanej śpiewaczce La Nilsson i zespołowi ABBA.

Na tym nie koniec repertuaru filmowego. Wśród pozycji premierowych (po raz pierwszy pokazywanych w Polsce) znalazły się zapisy przedstawień operowych i baletowych m.in. "Opowieści o dworze" według opowieści Selmy Lagerloef w wykonaniu Baletu Królewskiej Opery Szwecji. A także filmy: "Taniec na arktycznym lodzie", "Bal maskowy" w reżyserii Yinki Shonibare'a, "Koniec marzeń".

Miłośnicy opery będą mogli zaś zobaczyć m.in. film "Peer Gynt w Kairze" oraz zapisy przedstawień: "Dydona i Eneasz" Henry Purcella oraz "Złoto Renu" Ryszarda Wagnera. "Wagner może z początku dziwić na festiwalu poświęconym kulturze Skandynawii, ale przecież bohaterowie +Pierścienia Nibelungów+ to postaci ze wspólnej mitologii germańskiej i skandynawskiej" - powiedziała Pietkiewicz-Kraśko, dyrektor programowa festiwalu. Nie zabraknie też „operowego hitu zeszłego roku” – „Złota Renu”, przedstawienia przygotowanego przez Carlosa Padrissa z La Fura dels Baus, wystawionego w Pałacu Sztuki im. Królowej Zofii w Walencji.
Dla fanów muzyki współczesnej zaplanowano koncerty m.in. norweskiego duetu fortepianowego Ellen Ugelvik i Hakona Austbo, szwedzkich zespołów: "Stockholm Saxophone Quartet" i "Pearls Before Swine Experience", Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus oraz zespołów: "Motion Trio" i "Kwadrofonik".

Ci, którzy nie pamiętają przygód Pipi Langstrump, będą mogli sobie je przypomnieć, na czwartkowych spotkaniach dla dzieci. Podczas nich m.in. prezentowane będą filmy o przygodach Pippi: zarówno fabularne, jak i animowane. Będzie można też spotkać się z samą bohaterką, tej najbardziej znanej książki Astrid Lindgren.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

KLCW: Zamek Królewski w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2008 01:20
W Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego spacer po Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dama...przybyła do stolicy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 15:18
W ścisłej tajemnicy, specjalnie zapakowany do metalowej skrzyni zabezpieczającej przed wstrząsami i zmianą warunków klimatycznych, najbardziej bodaj znany obraz spośród polskich zbiorów czyli „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci przywieziony został do Warszawy (bezpośrednio z budapeszteńskiego Muzeum Sztuk Pięknych). Na swoje stałe miejsce przy ul. św. Jana w Krakowie wróci dopiero jesienią, po zakończeniu remontu Muzeum Książąt Czartoryskich.
rozwiń zwiń