Kultura

Co słychać w średniowieczu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 11:53
Zakończyła się najpotężniejsza produkcja w historii polskiego rynku audiobooków. 112 aktorów współtworzyło dzieło, które od 2 października jest dostępne na płytach CD w formacie mp3. Podczas spotkania 10 października o godz. 16.00 w kawiarni „I coffee” przy Nowym Świecie 25 w Warszawie będzie można zdobyć autografy twórców dźwiękowej wersji „Narrenturm”Andrzeja Sapkowskiego.

Po czterech miesiącach dobiegły końca nagrania dźwiękowej wersji „Narrenturm”. Producenci audiobooka – Polskie Radio  oraz serwis audioteka.pl – prezentują dzieło, które nie mieści się w żadnych znanych nam dotychczas kategoriach. Dźwiękowe „Narrenturm” jest czymś więcej niż zwyczajnym audiobookiem czytanym przez jednego lektora – mamy do czynienia z dziełem, które współtworzyło 112 aktorów. Jest również czymś więcej niż klasyczne słuchowisko kojarzone z krótką formą adaptacji powieści. Efekty dźwiękowe nawiązują do najlepszych tradycji ścieżek filmowych i pozwalają nam wczuć się w mroczną atmosferę średniowiecza.

Proza Sapkowskiego i towarzysząca jej muzyka jest doceniana przez rosnące grono miłośników audiobooków. Jeszcze przed oficjalną premierą audioteka.pl zarejestrowała rekordową liczbę pobrań w formie .mp3. Zainteresowanie tą pozycją przekracza najśmielsze nasze oczekiwania. Zakładając, że wzrost sprzedaży będzie nadal tak dynamiczny, to w ciągu roku liczba pobranych „Narrenturm” może sięgnąć kilku tysięcy sztuk – mówi Błażej Kukla, współtwórca audioteka.pl.

Fascynująca opowieść o młodym szlachcicu skusi niejednego słuchacza do podróży jego śladami. Warto sprawdzić, czy stoi jeszcze Narrenturm, Wieża Błaznów w mieście Frankenstein, czyli w Ząbkowicach Śląskich, ów dom wariatów, z którego cudem (przyjaźni) Reynevanowi udało się uciec – mówi Anna Stempniak-Juśkiewicz z Programu 1 Polskiego Radia.

Przygody Reynevana trzymają w napięciu od pierwszej sceny. „Narrenturm” wzbudza dreszcz emocji, ale zachęca też do namysłu. Andrzej Sapkowski uczy nas, że szukając przygód czasami udaje nam się przeżyć największą przygodę, jedyną przygodę wartą uwagi: nasze własne życie – zauważa Janusz Kukuła.

Reżyser, który od lat święci wielkie sukcesy w Teatrze Polskiego Radia, nie omieszkał podkreślić, jak wielkim przeżyciem była dla niego współpraca z tak zdolnymi i wrażliwymi artystami – plejadą gwiazd polskiej sceny teatralnej i filmu. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główną rolę reżyser powierzył Lesławowi Żurkowi, którego talent zabłysnął u boku doświadczonych kolegów, takich jak Henryk Talar, Krzysztof Wakuliński czy Artur Barciś.

Symfonię dźwięków tworzy muzyka skomponowana przez Adama Skorupę, pieśni zrealizowane przez Mariana Szałkowskiego, a także efekty dźwiękowe, jak trzaskanie drzwi, tętent koni, brzęk zbroi, odgłosy bitwy czy melodia magii.

Przystępując do tego przedsięwzięcia, wiedzieliśmy, że wkraczamy na nieznane nam dotąd terytorium. Cztery miesiące później utwierdzamy się w przekonaniu, że zawieszając wysoko poprzeczkę, wydobyliśmy drzemiący w nas potencjał. Licząc, że „Narrenturm” zrewolucjonizuje polski rynek audiobooków, już dzisiaj tworzymy podwaliny pod kolejne ciekawe projekty – mówi Wojciech Kwapisz, kierownik Radiowej Agencji Fonograficznej.

Fragmenty dźwiękowej wersji „Narrenturm” były emitowane na antenie Programu                1 Polskiego Radia w ramach tegorocznego „Lata z Radiem”. Teraz audiobook jest dostępny w trzypłytowym albumie zawierającym książeczkę wzbogaconą zdjęciami, wywiadem z Andrzejem Sapkowskim oraz wypowiedziami reżysera Janusza Kukuły i Anny Stempniak-Juśkiewicz. Od początku września audiobook można pobrać w serwisie  audioteka.pl.

10 października w kawiarni „I coffee” na Nowym Świecie 25 o godz. 16.00 będzie okazja poznać artystów, którzy wzięli udział w tych wyjątkowych nagraniach. Polskie Radio i audioteka.pl zapraszają na uroczystość, podczas której odbędzie się podpisywanie płyt.

Patronaty medialne nad „Narrenturm” objęły AMS, naszaklasa.pl, Dziennik Gazeta Prawna  Program 1 Polskiego Radia oraz Science Fiction Fantasy i Horror .

Więcej: http://polskieradio.pl/raf/audiobooki/record.aspx?id=103435

***

Trylogia Husycka to cykl historyczno-fantastyczny o wojnach husyckich,  których akcja  toczy się w piętnastym wieku na terenie Czech, Moraw, Śląska, Węgier, ówczesnej Polski i Niemiec. Sapkowski w niepowtarzalnym stylu opisuje okrucieństwo wojny, zwłaszcza bratobójczej i piętnuje nietolerancję religijną. W swojej powieści stworzył szereg barwnych postaci, którym przyszło żyć w czasach pogardy. Główny bohater - Reynevan z Bielawy - medyk, romantyczny kochanek i z konieczności husycki szpieg, określa sam siebie jako Ślązaka – nie Czecha ani Niemca, ani tym bardziej Polaka, choć biegle posługuje się językami wszystkich tych nacji. Studiował w Pradze, ale w trakcie swych rozlicznych peregrynacji odwiedził wiele czeskich i śląskich miast i miasteczek. Miejsca owe opisał Sapkowski z niezwykłym pietyzmem: średniowieczna Praga i Wrocław pod jego piórem wprost tętnią życiem. Wieloletnia, wręcz benedyktyńska kwerenda historyczna, jaką przeprowadził autor Trylogii  została doceniona przez  czytelników i recenzentów.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audio Trylogia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2009 10:50
Radiowa Agencja Fonograficzna oraz audioteka.pl rozpoczęły największą dotychczas produkcję audiobooka na polskim rynku. Blisko 200 aktorów bierze udział w nagraniach „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego. Audiobook wzbogacony będzie wyjątkowymi efektami dźwiękowymi, specjalnie skomponowaną muzyką oraz pieśniami stworzonymi na potrzeby tej produkcji. Pierwszy fragment audiobooka usłyszeliśmy już 22 czerwca o 10:36 w Lecie z Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dar i Tajemnica na 5 rocznicę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 09:42
Audiobook "Dar i Tajemnica" został przygotowany jako forma podziękowania papieżowi Polakowi za wspaniały pontyfikat.
rozwiń zwiń