Kultura

Chcesz dobrze wychować dziecko? Arktyka czeka!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 14:51
Wilk morski i mały polarnik jest w każdym maluchu. Dzieci są dużo wytrzymalsze, niż nam się wydaje. Udowodniła to książka "Córka polarnika".
Audio

- To obowiązkowa lektura dla młodych rodziców, którzy uważają, że ich dziecko to bezbronna kruszynka, że na pewno coś mu się stanie, jak tylko wyrwiemy je z wózka - mówiła o "Córce polarnika" Anna Olej-Kobus. Podróżniczka (i młoda mama) była gościem Radiowego Domu Kultury w Trójce.

Autorka Kari Herbert opisała w "Córce polarnika" swoje pierwsze doświadczenia z mroźnej Grenlandii. Miała zaledwie dziewięć miesięcy, gdy razem z rodzicami - polarnikami zaczęła życie w arktycznej rzeczywistości.

Annę Olej-Kobus zafascynował opisany w "Córce polarnika" eskimoski sposób wychowywania dzieci. Innuici pozwalają dzieciom na więcej, traktują je jak partnerów.

- My, rodzice ukształtowani przez kulturę zachodnioeuropejską, chodzimy za dzieckiem i nadajemy: "Nie dotykaj, bo gorące!", "Nożyczki mogą cię skaleczyć!", ale bardzo często dla naszego dziecka te komunikaty to pusta abstrakcja - tłumaczyła Anna Olej-Kobus.

/

Autobiograficzna powieść Kari Herbert pokazuje, że dzieci są dużo wytrzymalsze, niż nam się wydaje, a podróżowanie mają we krwi od małego.

- Grenlandia to świat, w którym przetrwanie zależy od siły charakteru, wiedzy, doskonałych ubrań. Nie ma tam żadnych odżywek dla dzieci, żadnych zabawek edukacyjnych. Jest prosty, surowy świat. Kari Herbert przyjęła ten świat za swój - opowiadała Anna Olej-Kobus.

Książka "Córka polarnika. Zapiski z końca świata" ukazała się nakładem Wydawnictwa Carta Blanca. Ci, którzy zdecydują się sięgnąć po książkę Kari Herbert, połączą dwa żywioły: leniwe czytanie na kanapie i podróżowanie do najodleglejszych zakątków Ziemi.

Aby wysłuchać opowieści o książce, kliknij dźwięk Anna Olej-Kobus o "Córce polarnika" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Podzielili włos na czworo

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 12:16
Kosmyk zmarzniętych włosów pozwolił naukowcom uzyskać pełny genom starożytnego człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polaris - zdjęcia z Grenlandii

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 14:00
Projekt artysty Kuby Bąkowskiego, zrealizowany w trakcie arktycznego dnia polarnego, można do 12 sierpnia oglądać w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Greenpeace przerwał protest na platformie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 11:41
Czterej działacze organizacji ekologicznej Greenpeace, którzy od dwóch dni w ramach protestu wisieli na platformie wiertniczej u wybrzeży Grenlandi.
rozwiń zwiń