Kultura

Polaris - zdjęcia z Grenlandii

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 14:00
Projekt artysty Kuby Bąkowskiego, zrealizowany w trakcie arktycznego dnia polarnego, można do 12 sierpnia oglądać w Warszawie.

"Polaris. Lato 2009" to pierwsza część dwuetapowego projektu Polaris, zrealizowana podczas wyprawy organizowanej przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk do stacji polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

Na miesięczną wyprawę statkiem badawczym Horyzont 2 na trasie Gdynia-Spitsbergen-Gdynia, Kuba Bąkowski zabrał strój niedźwiedzia polarnego wykorzystywany dotychczas podczas ludowych obrzędów na Opolszczyźnie. Performance, a zarazem fotograficzna sesja odbyły się nocą przy brzegu Morza Arktycznego w okresie dnia polarnego.

Premierowy pokaz wyników wyprawy miał miejsce w nowojorskiej Scaramouche co Fruit & Flower Deli Gallery od listopada 2009 do stycznia 2010 roku. W Bęc Zmianie projekt "Polaris" prezentowany jest po raz pierwszy w Polsce, w rocznicę polarnej wyprawy.

 - Mój niedźwiedź polarny pochodzi z Opolszczyzny, jest uszyty z owczych skór i przypomina raczej polarnego wilkołaka o wesołym wyglądzie. Był przez kilkanaście lat, podmiotem dziwnego rytuału - tzw. wodzenia niedźwiedzia, będącego wyrazem jakichś osobliwych a może właśnie całkiem zwyczajnych tylko zapomnianych splotów natury z kulturą człowieka. Trochę pogański przekaz. Projekt polegał na tym, by zabrać to kuriozum na wyspę na Morzu Arktycznym, czyli tam gdzie ono paradoksalnie przynależy i zrobić to tak na serio, bez ściemy, nie samolotem a statkiem, podróżować jako członek wyprawy polarnej do stacji badawczej. Zdjęcie z niedźwiedziem-człowiekiem trzymającym lampę rozświetlającą miejsce, gdzie na niebie powinna znajdować się Gwiazda Polarna to wszystko spina. I na szczęście nic nie tłumaczy - mówi Kuba Bąkowski.

Wernisaż dziś o 19:00 w siedzibie Fundacji Bęc Zmiana. Wystawa czynna będzie do 12 sierpnia.

(źródło. mat.prasowe)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sporny Biegun

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2009 13:18
Kilka państw zgłasza swoje prawa do Bieguna Północnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspa na Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2009 16:51
Wyspa na środku Wisły, a na niej siłownia, siła mięśni oczyści wodę w rzece...
rozwiń zwiń