Kultura

Wreszcie KwieKulik

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 09:38
We Wrocławiu zostanie otwarta retrospektywna wystawa prac grupy artystycznej KwieKulik. Jest to pierwsza próba pokazania tego fenomenu artystycznego polskiej sztuki XX wieku.

Grupę KwieKulik w latach 1971 -1987 tworzyła para artystów Zofia Kulik i Przemysław Kwiek. W swoim domu stworzyli Pracownię Działań, Dokumentacji i Upowszechniania (PDDiU). Archiwum PDDiU, na które składają się negatywy, diapozytywy, filmy, nagrania, druki artystyczne, jest w Polsce jednym z największych zbiorów sztuki procesualnej i kontekstualnej. Dziś zarówno Zofia Kwiek jak Przemysław Kwiek tworzą indywidualnie.

Zofia Kulik i Przemysław Kwiek byli uczniami Oskara Hansena na przełomie lat 60. i 70., byli pierwszymi, którzy nadali jego Formie Otwartej radykalnie polityczny zwrot - piszą organizatorzy wystawy. Programowo łączyli działalność artystyczną z życiem codziennym. Ich sztuka była zawsze społecznie zaangażowana. Artyści skonstruowali nową definicję socjalizmu, która nie miała nic wspólnego z ustrojem ówczesnej Polski.Wystawa prezentuje również nowatorskie podejście KwieKulik do filmu, fotografii i wieloekranowych projekcji, które stanowiły ich wyjątkową odmianę expanded cinema.

Retrospektywa ta jest wynikiem półtorarocznej pracy badawczej pracowników BWA we Wrocławiu. Opracowaniu zostało poddane bogate archiwum prac KwieKulik. Kulminacją tego procesu będzie pierwsza monografia KwieKulik powstająca przy współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundacją Erste Stiftung w Wiedniu, pod redakcją Georga Schöllhammera i Łukasza Rondudy, planowana na rok 2010 przez szwajcarskie wydawnictwo JRP Ringier i projektowana przez Ludovica Ballanda i Błażeja Pindora. Częścią wystawy jest również czytelnia gdzie można się zapoznać z wynikami pracy zespołu opracowującego archiwum. Teksty do czytelni, ich wybór i układ, przygotowuje Natalia Sielewicz.

Wystawa "KWIEKULIK. FORMA JEST FAKTEM SPOŁECZNYM" potrwa do 7 lutego 2010 roku. Patronat medialny nad wystawą objął m.in. Program Drugi Polskiego Radia.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Mięso z duszą

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2008 11:27
Z pozoru szare prace Jacka Sienickiego świecą kolorami, a powtarzanym motywom, za każdym razem towarzyszy inne rozstrzygnięcie malarskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzywacz odkryty na nowo

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2009 13:40
W tym roku mija siedemdziesiąta rocznica urodzin i piąta rocznica śmierci jednego z najciekawszych i najoryginalniejszych artystów w historii polskiej sztuki współczesnej Zbyluta Grzywacza. Z tej okazji w Muzeum Narodowym w Krakowie przygotowano pierwszą, tak pełną, retrospektywę prac artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wśród prerafaelitów

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2009 10:22
Pierwsza prezentacja sztuki polskiej w Tate Britain „Symbolism in Poland and Britain” zostanie otwarta już w sobotę, 14 marca. Jest to jedno z pierwszych wydarzeń "Polska! Year" zorganizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Honorowy patronat nad wszytkim iprezami Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii objeli Królowa Elżbieta II i prezydent RP Lech Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż do Japonii

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2009 09:43
Julian Fałat uznawany jest za jednego z pierwszych i najbardziej interesujących przedstawicieli japonizmu w sztuce polskiej. W 80. rocznicę śmierci artysty w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowano wystawę potwierdzającą inspiracje, które artysta czerpał ze sztuki kraju kwitnącej wiśni. Jest to pierwsza tak duża prezentacja dzieł artysty pochodzących z tego okresu jego artystycznej działalności. Na jej potrzeby udało zgromadzić się ponad 70 prac. Wiele z nich zostanie zaprezento
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dizajn w bieli

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 11:03
Bardzo krucho zrobiło się ostatnio we wnętrzach wrocławskiej Galerii BWA. A to za sprawą grupy czeskich artystów-projektantów. Od 18 grudnia prezentują oni swoje prace.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sieć relacji między wyrazami

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2009 08:00
Prace Stanisława Dróżdża, jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, który przez blisko czterdzieści lat uprawiał swoją oryginalną twórczość, rozwijaną na styku poezji i plastyki, można oglądać w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
rozwiń zwiń