Kultura

Amerykański sen

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2009 13:44
W Muzeum Narodowym w Krakowie oglądać można multimedialną wystawę zorganizowaną w dziewięćdziesiątą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Główną ideą ekspozycji jest pokazanie zjawisk, osób, pojęć związanych z amerykańską kulturą, które były ważne dla pokoleń Polaków przeżywających swoją młodość w realiach PRL-u.

 

Magdalena Czubińska, kurator wystawy, w rozmowie z Polskim Radiem dodała, że wystawa ma także przypomnieć to wszystko, co Ameryka dawała całemu światu przez swoją poezję, film, muzykę a także inne dziedziny kultury.

Na wystawę widz jest wprowadzany asfaltową autostradą, nad którą wznoszą się ekrany. Wymiennie pojawiają się na nich największe gwiazdy kojarzone z Ameryką. Jest Elvis, Batman, George Washington, zdjęcia World Trade Center. Na trzecim ekranie, umieszczonym w hollu głównym, można przypomnieć sobie kreskówki Walta Disneya. Idąc dalej możemy zatrzymać się przed witryną City Lights Books w San Francisco czy obejrzeć fragmenty polskich kronik filmowych o Ameryce.

Widz atakowany jest wielością obiektów, ale i tak najcenniejszą część ekspozycji stanowi prezentowany po raz pierwszy w Polsce zespół czterdziestu jeden prac dwudziestu najwybitniejszych fotorealistów. Nurt ten narodził się w połowie lat 60. XX wieku. Za jego ojca uważany jest marszand i kolekcjoner nowojorski Louis K. Meisel, który w 1969 roku otworzył w Soho na Manhattanie galerię promującą przede wszystkim obrazy fotorealistów. Twórcy za punkt wyjścia obierali sobie zdjęcie lub slajd, który z jak największą precyzyjnością starali się przenieść na płótno. Najlepsze prace potrafią wywołać w odbiorcy złudne odczucie, że stoi przed wielkoformatową fotografią. Louis K. Meisel w rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że tematy, które inspiruą fotorealistów są zaczerpnięte z życia codziennego. "Są to auta, automaty do gier hazardowych, fronty sklepów, kawiarnie. Zazwyczaj są to takie tematy o których nigdy nie powiedzielibyśmy, że można by je malować”- dodał Louis K. Meisel.


Wystawa wpisuje się w swego rodzaju „amerykański sezon” organizowany latem tego roku w Oddziałach Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawę "Amerykański sen" można oglądać do 4 października 2009 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Stworzenia duże i małe

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2010 07:54
"Wszystkie stworzenia duże i małe" to tytuł wystawy, którą prezentuje stołeczna Zachęta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowieckie święta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 08:23
XIX-wieczna wieś Boże Narodzenie świętowała od Wigilii do święta Trzech Króli, a czas ten nosił nazwę "Gody". Ten barwny czas w swych chatach i dworkach prezentuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiory wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 09:37
Wnętrza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 8 stycznia otrzymały nową funkcję, stały się salami wystawienniczymi. Wystawa "Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu" inauguruje cykl prezentacji najlepszych polskich kolekcji muzealnych w gmachu MKiDN.
rozwiń zwiń