Kultura

Zbiory wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 09:37
Wnętrza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 8 stycznia otrzymały nową funkcję, stały się salami wystawienniczymi. Wystawa "Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu" inauguruje cykl prezentacji najlepszych polskich kolekcji muzealnych w gmachu MKiDN.

 

Wrocławskie muzeum prezentuje prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Jana Lebensteina, Jerzego Nowosielskiego i Jana Tarasina.

W Pałacu Potockich prezentowane są prace malarskie powstałe od lat 50. do 90. XX wieku. Na dziedzińcu ministerstwa kurator wystawy Mariusz Hermansdorfer - dyr. Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentuje metalowe rzeźby Magdaleny Abakanowicz "Mutanty" i "Ptaki".


Ekspozycja jest okazją do zobaczenie takich prac jak: asamblaż Władysława Hasiora "Ikar", "Art...suppli..." Tadeusza Kantora, "Apogeum" i "Małe grzeszki" Jana Lebensteina, abstrakcje wrocławskich twórców Alfonsa Mazurkiewicza, Józefa Hałasa i Zdzisława Jurkiewicza, "Martwa natura" Jerzego Nowosielskiego, inspirowane surrealizmem obrazy Kazimierza Mikulskiego "Kuszenie narzeczonej" i "Wybór narzeczonej".  

Wystawie towarzyszy publikacja Mariusza Hermansdorfera zatytułowana "Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu" zawierająca tekst o powstawaniu kolekcji, informacje o artystach oraz zdjęcia wszystkich prac prezentowanych na warszawskiej wystawie.

Po prezentacji wrocławskiego Muzeum Narodowego w budynku MKiDN pokazywane będą zbiory sztuki współczesnej kolejnych polskich muzeów.


Wystawa czynna od 8 stycznia do 31 grudnia 2010.


   

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matejko w restauracji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 08:14
Obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", w związku z przypadającą w tym roku 600. rocznicą tej bitwy, zostanie poddany zabiegom konserwatorsko-restauratorskim. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panny do interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 10:48
"Panny dworskie" Diego Velázqueza to obraz uznany przez historyków sztuki za jedno z najważniejszych dzieł w całej historii sztuki. Został namalowany w 1656 roku, obecnie przechowywany i eksponowany jest w madryckim Muzeum Prado.
rozwiń zwiń