Kultura

Pocałunek na murze

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 12:36
Pocałunek dawnych przywódców ZSRR i NRD Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera to najsłynniejszy obraz na murze berlińskim.Wraz z innymi malowidłami znów można go oglądać w pełnej krasie. Ponad sto malowideł wykonanych po upadku muru po jego wschodniej stronie zostało odnowionych w ramach renowacji tzw. Galerii East Side. To najdłuższy zachowany w Berlinie fragment muru.

Ponad kilometrowy odcinek betonowej ściany pokryty został w 1990 r. kolorowymi malowidłami przez artystów z całego świata. Po prawie 20 latach zniszczony fragment muru postanowiono odrestaurować. Oryginalnych artystów zaproszono zaś, by namalowali swoje dzieła na nowo.

Twórca „Braterskiego pocałunku" - Rosjanin Dmitrij Wrubel - był jednym z nich. Jak wspomina, muru berlińskiego nie widział przed 1990 r., ponieważ w Związku Radzieckim unikano jego pokazywania. Kiedy przyjechał do Berlina, rosyjski artysta zdziwił się, dlaczego mur jest taki niski. Swoje wyobrażenia o murze berlińskim brał bowiem z filmu „The Wall" z muzyką Pink Floyd. Odtworzenie słynnej sceny pocałunku Breżniewa z Honeckerem zajęło Dmitrijowi Wrublowi trzy tygodnie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sztuka latania w Yours Gallery

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2007 11:44
"Sztuka latania" to odpowiedź fińskiego fotografa, Janne Lahtinena, na nurtujące ludzkość pragnienie wzbicia się w chmury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko sztuka Cię nie oszuka

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2008 10:27
Berlińskie biennale stanowi świadectwo nieudanej, niezrealizowanej utopii 68’, ale też każdego „uniwersalnego” projektu mającego na celu przemianę rzeczywistości kulturowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka zachodnia lat 80. w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2008 15:07
Wielką atrakcją wystawy są fotografie Davida LaChapelle’a – autora monumentalnych zdjęć będących syntezą świata współczesnej kultury pop i motywów biblijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Piotr Wielki i sztuka Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2008 07:46
Zaprasza Hanna Maria Giza.
rozwiń zwiń