Kultura

Radio na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2009 09:48
30 starych odbiorników radiowych można oglądać na otwartej właśnie mini-wystawie w warszawskiej ASP przy ulicy Myśliwieckiej.

 

Wystawa jest nietypowa, bo jej autorem jest Piotr Paszkowski, na codzień znany z mediów rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a prywatnie zapalony miłośnik i kolekcjoner radioodbiorników.

Na wystawie w ASP pokazano polskie i zagraniczne odbiorniki lampowe i tranzystorowe, głównie z lat 50. i 60. Wśród eksponatów są znane lampowe radio Kos, oraz pierwsze polskie przenośne radio Szarotka.

Jak mówi autor, Piotr Paszkowski, to zarówno historia rozwoju techniki jak i wzornictwa przemysłowego. "Radio jest urządzeniem technicznym i obiektem sztuki wzorniczej. Umożliwia pogrzebanie w obwodach z lutownicą w ręku, a zarazem podziwianie jako dzieła sztuki" - wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem.

Piotr Paszkowski ma w swojej kolekcji ponad 300 odbiorników radiowych. Zbiera je od początku lat 80. Jak przyznaje, jest to jego pasja, która zaczęła się od artykułu w niedzielnym dodatku do jednej z brytyjskich gazet.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wreszcie KwieKulik

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 09:38
We Wrocławiu zostanie otwarta retrospektywna wystawa prac grupy artystycznej KwieKulik. Jest to pierwsza próba pokazania tego fenomenu artystycznego polskiej sztuki XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
rozwiń zwiń