Kultura

Uśpione olbrzymy - zdjęcia starych, śląskich fabryk

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 16:50
- Śląsk to temat bez dna. Fascynował mnie właściwie od dziecka - mówi Krzysztof Pilecki, który fotografuje mieszkańców industrialnej dżungli.
Audio

- To, co mnie zawsze w Śląsku urzekało, to ludzie. To, że muszą funkcjonować pomiędzy murami. Przemysł wdzierał się między familoki. To były jakieś pomosty, taśmociągi, rurociągi, które wchodziły pomiędzy budynki. Ludzie byli z nim związani, z okna widzieli to, co tam się dzieje - opowiada fotograf Krzysztof Pilecki w Radiowym Domu Kultury w Trójce.

Na wystawie "Wilson, Wilhelmina i inne..." w Galerii Pustej w Katowicach znalazły się czarno-białe fotografie przemysłu z lat 1979 do 1985. Można je oglądać do 20 marca. Posłuchaj, co o swoich fotografiach opowiada Krzysztof Pilecki (kliknij dźwięk "Fabryka i fotoaparat" po prawej stronie). Jego opowieść nagrała Agnieszka Obszańska z Trójki.

Odwiedzając wystawę warto pamiętać, że pod koniec XIX wieku powstał na Śląsku świat z cegły i stali, który wydobywał na światło dzienne "czarne skarby". Czasy Polski Ludowej dodały do pejzażu Śląska nowe, "dumnie" wznoszące się w niebo betonowe wieże monstrualnych budowli kopalń, hut, koksowni itp. Dziś wiele z nich stoi w kompletnej ruinie.  

- Wiele obiektów pozostało tylko jako nazwy na mapie lub w pamięci ludzi, którzy tam mieszkali, no i na moich fotografiach - dodaje Krzysztof Pilecki.

/


usc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Unikalne filmy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 06:00
Czy nakręcone przed wojną filmy o Górnym Śląsku trafią do Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar hali dawnych zakładów chemicznych w Gliwicach

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 07:45
Blisko 80 strażaków walczy z pożarem, jaki wybuchł wieczorem w jednej z hal dawnych zakładów chemicznych w Gliwicach (Śląskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślązak, czyli kto?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 14:38
Zgodznie z Ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym Ślązacy nie są mniejszością narodową, ani etniczną. Jednak w nadchodzącym spisie powszechnym będą mogli zadeklarować śląską tożsamość ...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farmy wiatrowe na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 06:24
W województwie śląskim farmy wiatrowe mogłyby powstać ze względu na korzystne warunki klimatyczne, ale mieszkańcy są podzieleni w opiniach. Z tego powodu miejscowe władze przed podjęciem decyzji przeprowadzą konsultacje społeczne.
rozwiń zwiń