EURO 2016

"Futbolove Historie" - nie tylko dla fanów piłki nożnej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 02:09
Muzeum Etnograficzne w Warszawie przygotowało wystawę poświęconą futbolowi, która ma duże szanse przypaść do gustu nie tylko miłośnikom tego sportu. Jest to podróż przez etnografię oraz miłość do piłki nożnej.
Audio
  • Wystawa futbolova nie tylko dla miłośników piłki nożnej (Eureka - kultura i nauka/Jedynka)
Futbol na całym świecie dostarcza ogromnych emocji. Na zdjęciu piłkarze reprezentacji Portugalii Adrien Silva i Renato Sanches fetują zwycięstwo w turnieju Euro 2016
Futbol na całym świecie dostarcza ogromnych emocji. Na zdjęciu piłkarze reprezentacji Portugalii Adrien Silva i Renato Sanches fetują zwycięstwo w turnieju Euro 2016Foto: EPA/MIGUEL A. LOPES

- Na wystawie "Futbolove Historie" jest m.in. kilkadziesiąt piłek, od tych retro wiązanych sznurkiem po te najnowsze. Bramką mogą być dwa kamienie i pomarańcz, bo właśnie tak zaczynał Pele i Maradona - opowiada Dariusz Skonieczko.


Koszulka piłkarska z dwoma błędami ortograficznymi i jedyna taka bluzka na całym świecie z podpisem Lionela Messiego - jakie  jeszcze eksponaty mozna zobaczyć na wystawie "Futbolove Historie"? Jak piłka nożna zmieniała się na przestrzeniu lat? O tym również w nagraniu audycji?


***

Przygotowała: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Dariusz Skonieczko (Dział Etnografii Krajów Pozaeuropejskich, Muzeum Etnograficzne w Warszawie), Aleksander Robotycki (Dział Etnografii Polski i Europy, Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

Data emisji: 12.07.2016

Godzina emisji: 20.37

Materiał wyemitowano w audycji: Eureka – kultura i nauka

sm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włoscy mistrzowie renesansu podbijają Polskę

13.06.2016 21:28
- Jeden z dziennikarzy wzruszył mnie mówiąc, że obecność ściany z trzema obrazami Lorenzo Lotto w Warszawie powinna spowodować zatrzymanie ruchu na ulicach - mówi kuratorka wystawy włoskich dzieł doby renesansu, Joanna Kiliam.
Fragment obrazu pędzla Paris Bordone Wenus i Amor, namalowany w latach 30. XVI wieku
Fragment obrazu pędzla Paris Bordone "Wenus i Amor", namalowany w latach 30. XVI wiekuFoto: materiały Muzeum Narodowego w Warszawie
Posłuchaj
31'21 Wyjątkowa uczta dla miłośników włoskiego malarstwa (Kulturalna Jedynka)
więcej

Za sprawą wystawy "Brescia. Renesans na północy Włoch", pod patronatem Polskiego Radia, do Muzeum Narodowego w Warszawie zawitały arcydzieła takich mistrzów jak Tycjan, Lotto czy Rafael. - Te obrazy były tworzone do kaplic, kościołów, pałaców, czasami skrywane za zasłoną w alkowie małżonków. Należały do swoich czasów i swojego miejsca - mówi kuratorka.

Jak dodaje, jest to wystawa wyjątkowa i warto podkreślić, że możliwość pokazania tych płócien w jednym miejscu wynika z ogromnych wysiłków organizatorów. - Wciąż niełatwo jest pożyczyć tak znakomite dzieła - zdradza Joanna Kilian.

W audycji zaprosiliśmy również na krakowską wystawę Maxa Ernsta "Sny ornitologa" i mówiliśmy o niezwykłym wydarzeniu, jakim jest żywa ekspozycja uchwytów do jabłek i gruszek, biżuterii z niecodziennych przedmiotów jak np. kieliszek i mis pełnych włosów...

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Joanna Kilian (kuratorka wystawy "Brescia. Renesans na północy Włoch")

Data emisji: 13.06.2016

Godzina emisji: 15.15

sm

Czytaj także

Rymkiewicz - poeta bezdni z nagrodą Orfeusz 2016

06.07.2016 00:26
- Jarosław Maria Rymkiewicz to poeta ontologicznej bezdni, bez łatwego pocieszenia religią, bez prostej metafizyki. To poeta sprzeczności - uważa prof. Jarosław Ławski, przewodniczący jury nagrody im. K. I. Gałczyńskiego "Orfeusz".
Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Tomasz Burek, Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj laureatem Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2016 został Jarosław Marek Rymkiewicz
Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Tomasz Burek, Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj laureatem Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2016 został Jarosław Marek RymkiewiczFoto: Rafał Guz/PAP
Posłuchaj
11'26 Prof. Jarosław Ławski opowiada o nagrodzie "Orfeusz" i kondycji polskiej poezji (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
więcej

Jak co roku w Leśniczówce Pranie przyznawana jest nagroda konkursu im. K. I. Gałczyńskiego "Orfeusz". W tegorocznej edycji najstarszego i najmłodszego finalistę dzieliła różnica wynosząca pół wieku. - To, co rzuca się w oczy to rozpiętość różnych generacji poetów od młodszych do klasyka literatury polskiej i krytyki literackiej jak Jarosław Maria Rymkiewicz. Kolejnym istotnym elementem jest pojawienie się w finałowej piątce aż trzech kobiet - komentuje w radiowej Jedynce prof. Jarosław Łaski.

Gość audycji wyjaśnił, co sprawia, że w Praniu jest boska równowaga kultury i natury oraz opowiedział o tegorocznym laureacie nagrody. Jak nieobecność może stać się obecnością? Czy znikanie może być stwarzaniem?

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadził: Michał Montowski

Rozmawiała: Dorota Kołodziejczyk

Gość: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący jury konkursowego im. K. I. Gałczyńskiego "Orfeusz")

Data emisji: 5.07.2016

Godzina emisji: 20.40

sm/pg