Redakcja Programów Katolickich

Adwent - czy jesteśmy gotowi na koniec świata?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 20:41
W studiu Czwórki rozmowa o tym, że śmierć może przyjść w każdej chwili i o życiu ze świadomością, że koniec kiedyś niechybnie nastąpi... Co ludzkość wie o końcu świata?
Audio
Adwent - czy jesteśmy gotowi na koniec świata?
Foto: NASA/Wikimedia Commons

Dużo mówi się o nadchodzącym końcu świata. Poprzednio tak duże natężenie tematów apokaliptycznych miał miejsce przed rokiem 2000. Czy dziś jesteśmy gotowi na koniec świata, czy wypatrujemy go i szykujemy się do niego?

Jak może wyglądać koniec świata - z punktu widzenia zarówno nauk przyrodniczych jak i nauk teologicznych? Co o apokalipsie mówi Kościół, a co nauka?

Jak kształtowało się przez wieki myślenie teologów o końcu świata, a jak fizyków czy astronomów? W jaki sposób dziś wyobrażamy sobie ten moment i na jaki czas wskazujemy możliwość jego nadejścia? Jakie mogą być tego przyczyny i czy człowiek może "przyśpieszyć" nadejść dni ostatecznych lub je "oddalić"?

Czy ma sens martwienie się nadchodzącym kresem i ewentualna próba wpłynięcia na ten czas? Co może być dla nas sygnałem, że koniec się zbliża? Czy nauki przyrodnicze i teologia mogą bez sprzeczności szukać odpowiedzi na pytania o ostateczność? Na czym polega specyfika opowiadania o sprawach ostatecznych w obu tych gałęziach nauki? Co zrobić, żeby te punkty widzenia się uzupełniały? Często przywoływane hasło końca świata jest chyba dobrą okazją, by to zagadnienie stało się bliższe nie tylko naukowcom, ale i zwykłym ludziom - czy z takiej pogłębionej refleksji można wynieść coś dla swojej codzienności?

(aud. arch.)

Zobacz więcej na temat: koniec świata NAUKA wiara

Czytaj także

Nauka a wiara - podróż tropem relikwii

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2012 12:37
Czy nauka może udowodnić istnienie Boga? Co o Jezusie mówią przedmioty uznawane za świadectwo jego życia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jezus miał żonę i był nieślubnym dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 12:00
- Dziwię się, że na żadnym portalu nie znalazła się jeszcze informacja, że są dowody na to, że Jezus był nieślubnym dzieckiem Maryi i żołnierza rzymskiego - mówił w Czwórce ksiądz Zbigniew Sobolewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA: świat nie skończy się 21 grudnia tego roku

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 19:11
Amerykańscy eksperci opublikowali specjalny przewodnik po… braku końca świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd ostateczny

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 12:00
Jezus powiedział do swoich uczniów:
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hit w sieci: jak będzie wyglądał koniec świata w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 13:47
Film Kabaretu Limo, odsłaniający tajemnicę końca świata, podbija sieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuchniemy czy zaleje nas wielka fala?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 00:00
Trzęsienie ziemi o nieznanej dotychczas sile, tsunami, które zaleje nawet Himalaje albo zderzenie z inną planetą. Koncepcja końca świata Majów niektórym podziałała wyjątkowo mocno na wyobraźnię.
rozwiń zwiń