Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Chrzest i chrzciny

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 11:30
- Najważniejszym momentem recepcyjnym w życiu dziecka i niemowlęcia był obrzęd kościelny chrztu - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska. - Dopiero wtedy dziecko zostawało przyjęte w świetle prawa zwyczajowego i kościelnego oraz przyjętego obyczaju do społeczności.
Audio
  • Chrzest i chrzciny - opowiada Barbara Ogrodowska (Dwójka/Abecadło etnografa)
Chrzest
ChrzestFoto: Shutterstock

Rodzicami chrzestnymi zostawały osoby blisko spokrewnione albo zaprzyjaźnione z rodziną. Zwykle byli to dziadkowie, rodzeństwo rodziców naturalnych, w niektórych tylko przypadkach były to osoby obce i to zwykle wtedy, kiedy w rodzinie dzieci umierały i źle się chowały. Uważano, że osoba obca, żebracy, ludzie kościelni przełamią ten zły omen i dziecko się będzie potem dobrze chowało.

Rodziców chrzestnych nazywano kumami, to oni nieśli do chrztu dziecko. Czasem również towarzyszyła im akuszerka, która odebrała poród, zwłaszcza na wsi. Zwana była „nosaczką”, bo niosła dziecko do progu kościoła. Rodzice chrzestni mieli różne zobowiązania. Jakie?

Zapraszamy do odsłuchania całości nagrania.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 8.06.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs

Zobacz więcej na temat: antropologia
Czytaj także

Wielka Sobota

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 10:00
- Dzień ten to przedświecie Wielkanocy, Wigilia Paschalna - ma ona bardzo bogatą obrzędowość. W Polsce jest to dzień błogosławieństw - mówiła dr Barbara Ogrodowska. - W Wielką Sobotę święci się wodę, ogień, ciernie - ważne symbole męki i chwalebnego zmartwychwstania Chrystusa. Święci się również pokarmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyskurs

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 12:00
- Słowo dyskurs nie jest wyłączną własnością etnologii. Korzystają z niego przedstawiciele nauk społecznych, humanistycznych, studiów kulturowych i językoznawcy - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Maria Małanicz-Przybylska. - Słowo to pojawia się w publicystyce i języku potocznym. W ramach tych różnych dyscyplin używane jest w różnych znaczeniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kult

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 10:00
- Cultus po łacinie oznacza cześć, hołd, uwielbienie przedmiotu kultu. Pokazuje to relacje podmiotowo-przedmiotową, czyli jest ktoś lub coś, co jest przedmiotem kultu i musi być ktoś, kto jest podmiotem ten kult uprawiającym - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szamanizm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 11:00
- Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości - w "Abecadle etnografa" tłumaczyła dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń