Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Mikołajki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 00:01
Zgodnie z legendą i przechodzącą z pokolenia na pokolenie tradycją, św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, notariuszy, literatów, uczonych i uczniów zdających egzaminy, piwowarów i młynarzy.
Św. Mikołaj
Św. MikołajFoto: Shutterstock

W polskiej tradycji ludowej jest także patronem pasterzy bydła i opiekunem ich trzód, które chroni przed wilkami; jednocześnie jest opiekunem wilków i dba, aby w zimie nie poginęły z chłodu i głodu. Gospodarze i pasterze modlili się więc niegdyś do św. Mikołaja, a w dniu jego święta, czyli 6 grudnia, pościli, palili ognie i składali mu ofiary zwane wilkami: wieszając na ołtarzach wieńce z lnu i konopi, kładąc na nich jaja kurze i gęsie i prowadząc na plebanię owce i baranki.

Jest również opiekunem cnotliwych panien na wydaniu. W Polsce w XVIII wieku przy niektórych kościołach działały skrzynki świętego Mikołaja. Były to swego rodzaju fundacje tworzone z datków wiernych i zapisów testamentowych na posagi dla ubogich dziewcząt parafii.

św. Mikołaj święty mikołaj drzeworyt drzeworyt ludowy.jpg
Posłuchaj opowieści Witolda Vargasa o św. Mikołaju rozmawiającym z wilkami

W polskiej tradycji ludowej jest także patronem pasterzy bydła i opiekunem ich trzód, które chroni przed wilkami; jednocześnie jest opiekunem wilków i dba, aby w zimie nie poginęły z chłodu i głodu. Gospodarze i pasterze modlili się więc niegdyś do św. Mikołaja, a w dniu jego święta, czyli 6 grudnia, pościli, palili ognie i składali mu ofiary zwane wilkami: wieszając na ołtarzach wieńce z lnu i konopi, kładąc na nich jaja kurze i gęsie i prowadząc na plebanię owce i baranki.

Zwyczaj obchodzenia domów przez św. Mikołaja i rozdawania dzieciom upominków w dniu 6 grudnia (prawdopodobnie niemieckiego pochodzenia), znany był w Polsce już w XIX wieku, głównie na Śląsku, także na ziemi krakowskiej, lubelskiej i na Mazurach, a później również i w innych regionach Polski. 

Dobry św. Mikołaj nie odmawia swojej opieki nawet szczurom i myszom domowym.

W kościele parafialnym pod wezwaniem św. Mikołaja w Łąkach, 6 grudnia (lub najbliższą niedzielę) odbywa się odpust. Zgodnie z tradycją w odpust chodzą po wsi przebierańcy, zwani Mikołajami lub Mikołajami Beskidzkimi. Przebierańcy ci formują dwie grupy (partie): Białych i Czarnych. W skład Białych wchodzą postacie dobre, a więc przede wszystkim postać główna – św. Mikołaj, biskup, zwany Paterkiem, wikariusze i ministranci, aniołowie, doktor, państwo młodzi i ich drużyny. Natomiast do partii Czarnych należą czarne charaktery: diabły z Lucyferem na czele, Cygan, Cyganka, niedźwiedź i inni. Obydwie grupy, chodząc po wsi, odwiedzają wszystkie domy.

Najpierw, zgodnie ze zwyczajowym scenariuszem, wchodzą do domu Biali, prowadzą uprzejmą i ceremonialną rozmowę i śpiewają pieśni o św. Mikołaju. Zupełnie inaczej zachowują się Czarni; co już od progu skaczą, krzyczą głośno i psocą. W figlach tych celują chodzące w tej grupie diabły, które gonią dziewczyny i starają się ukłuć je swymi ostrymi rogami, a wszystkich domowników wciągnąć do swego szalonego tańca.

Zwyczaj obchodzenia domów przez św. Mikołaja i rozdawania dzieciom upominków w dniu 6 grudnia (prawdopodobnie niemieckiego pochodzenia), znany był w Polsce już w XIX wieku, głównie na Śląsku, także na ziemi krakowskiej, lubelskiej i na Mazurach, a później również i w innych regionach Polski. Św. Mikołaj w towarzystwie aniołka z dzwoneczkiem i rogatego diabła odwiedzał domy, przepytywał dzieci z pacierza i dowiadywał się od rodziców jak się sprawowały. Dzieci grzeczne obdarzał szczodrze łakociami i różnymi prezentami, dla niegrzecznych zaś i niepobożnych przynosił, ku przestrodze, pozłacane (więc nie bardzo groźne) rózgi.

***

Tekst pochodzi z książki "Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne" dr Barbary Ogrodowskiej, wyd. Muza, Warszawa 2010.

Opracowała: Hanna Szczęśniak

Więcej tekstów dotyczących ludowej obrzędowości dawniej i dziś w dziale świętujemy.

Czytaj także

Andrzejki

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 00:01
Andrzejkowe wróżby matrymonialne, znane w wielu regionach Polski, mają zasięg europejski. Ich kolebką może być starożytna Grecja, a zwłaszcza greckie wyspy Sporady. Według niektórych uczonych, miałby na to wskazywać wspólny rdzeń imienia Andrzej – po grec. Ándreas, dosłownie męski i andros – mąż, mężczyzna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Św. Mikołaj, Weles w przebraniu?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 08:49
Święty Mikołaj, cieszący się poważaniem w całym chrześcijańskim świecie, patron panien na wydaniu, dzieci, bydła, żeglarzy, introligatorów… Podobno 6 grudnia, w swoje święto, Mikołaj zwołuje wszystkie karpackie wilki i ustala z nimi na cały przyszły rok, ile bydła i od kogo wolno im porwać. Daje też przyzwolenie napadania na ludzi podłych, ale zabrania tknąć dzieci i dobrych ludzi. Postać świętego, którą dziś utożsamiamy z patronem przyziemnego konsumpcjonizmu, dużo bliższa jest zaświatom, niż mogłoby się wydawać… 
rozwiń zwiń