Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Vive la varsovienne, niech żyje warszawianka

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 09:00
Warszawianka to tradycyjny sygnał Dwójki, i jednak z najbardziej znanych pieśni patriotycznych z czasów powstania listopadowego - to powszechnie wiadome. Ale czy wiecie, że to także taniec, do tego bardzo dobrze kojarzony praktycznie na całym świecie? Szczegóły tłumaczy Mariusz Żwierko z ZPiT Kurpie Zielone i zespołu Woda na Młyn.
Audio
  • Warszawianka to też taniec (Dwójka/Pierwsze kroki)
Fragment inscenizacji wesela łowickiego - artyści podczas wykonywania mazura, 1931.
Fragment inscenizacji wesela łowickiego - artyści podczas wykonywania mazura, 1931.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Można powiedzieć, że pochodzenie ma niepolskie i że zadomowiła się na wsi w wielu regionach naszego kraju. Ma źródła w polskim mazurze, ale warszawianka dotarła do nas okrężną drogą z świata, bo tańce od niej pochodzące obecne były na salonach całej Europy oraz w koloniach brytyjskich czy francuskich.

Do Francji przybyła razem z polskimi oficerami Armii Napoleońskiej, muzyką Chopina i polską emigracją. Tam polski mazur został uproszczony i dostosowany do zachodnich salonów, a na bazie kroku mazura stworzono wirowy taniec "na mazurka", la varsovienne

Szybko się ten taniec asymilował na całym świecie, zmieniał nieco w formie. Popularny był na terenach dawnej Galicji, głównie wśród ludności wiejskiej. Warszawiankę tańczyli Krakowiacy, Rzeszowiacy, Lachy Sądeckie. W Polsce tańczy się go dostojnie powoli spokojnie, na lekko ugiętych kolanach.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Mariusz Żwierko (Kierownik ZPiT „Kurpie Zielone”, zespół Woda na Młyn)

Data emisji: 8.08.2020

Godzina emisji: 8.50

Czytaj także

Mazurka. Mazowiecki puls Europy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 11:00
Wywodzi się od polskiego mazurka, choć na pierwszy rzut oka wcale go nie przypomina. Jak to się stało, że to jeden z symboli współczesnego europejskiej folku? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oberek

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:00
- Obok mazurka i kujawiaka to jeden z tańców w rytmie mazurkowym. Jest to taniec wirowy w metrum 3/8 - opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. - Jego zasadniczy krok to trzy drobne kroki z których każdy ma jednakowa wartość. Są to kroki krótkie suwane, wykonywane na całych stopach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tańczymy walca

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 08:00
- Cała Europa tańczyła walce, zawędrowały w wiele zakątków kontynentu. Krążyły po nim, nabierały lokalnych cech wykonawczych, elementów, stawały się częścią innych tańców - mówił o tym najpopularniejszym chyba rodzaju tańca Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń