Historia

Akcja IPN "Ostatni świadek" - apel do ofiar i świadków

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 12:00
Łukasz Kamiński:Upływ czasu sprawia, że wiedza o zbrodniach przeszłości znika bezpowrotnie wraz z odchodzącymi ludźmi.
Akcja IPN Ostatni świadek - apel do ofiar i świadków
Foto: www.sxc.hu

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił akcję "Ostatni świadek" - zachęcania osób, które mają wiedzę o zbrodniach komunistycznych lub nazistowskich, do zgłaszania się do IPN. Dotyczy to też sprawców zbrodni, którym w zamian za zeznania IPN zapewniłby bezkarność. Jak podkreśla IPN generalnie akcja jest adresowana do świadków i ofiar zbrodni popełnionych w latach 1939-1989, a ściganych obecnie przez pion śledczy IPN. "Upływ czasu sprawia, że wiedza o zbrodniach przeszłości znika bezpowrotnie wraz z odchodzącymi ludźmi" - napisał w apelu prezes IPN Łukasz Kamiński.

Cała treść apelu

"Szanowni Państwo!
Zwracamy się do ofiar i świadków przestępstw systemu nazistowskiego lub komunistycznego o składanie zeznań przed prokuratorami Instytutu Pamięci Narodowej. Prosimy, by osoby, którym znane są przypadki takich przestępstw z lat 1939-1989, zgłaszały się z informacjami (osobiście, pisemnie lub telefonicznie) do Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN. Prokurator IPN ma ustawowy obowiązek wszechstronnego zbadania okoliczności zdarzeń, co może pozwolić na wszczęcie śledztwa w danej sprawie. Informacje przekazane przez Państwa będą miały bardzo ważne znaczenie jako dowody w postępowaniu karnym, a w przyszłości stanowić będą cenny materiał źródłowy dla badaczy historii najnowszej. Upływ czasu sprawia, że wiedza o zbrodniach przeszłości znika bezpowrotnie wraz z odchodzącymi ludźmi. Stąd nasz apel: nie pozwólmy o tych zdarzeniach zapomnieć! Prosimy, by Państwo pomogli nam nazwać po imieniu niegdyś wyrządzone zło. Oprawcy - często żyjący w przekonaniu o swojej bezkarności - powinni usłyszeć, że byli zbrodniarzami. Ich ofiary - żyjące z kolei w poczuciu krzywdy - mają prawo do tego, by przedstawiciel Państwa Polskiego nazwał wyrządzone im zło i ogłosił, że było ono zbrodnią. W imię prawdy, sprawiedliwości i dla dobra przyszłych pokoleń Polaków prosimy o przekazywanie tych informacji w ramach akcji "Ostatni świadek", podjętej przez Instytut Pamięci Narodowej. Łukasz Kamiński prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu"


Czytaj także

IPN wyprowadzi się z centrali? Brak pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 14:14
Senacka komisja praworządności negatywnie zaopiniowała postulat szefa IPN Łukasza Kamińskiego o zagwarantowanie w budżecie 10 mln zł na kupno siedziby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie są nauczyciele z tamtych lat

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 08:15
Każdy, kto wspomina edukację szkolną w latach 1939-1989, pamięta, że podręczniki historii pomijały wiele ważnych tematów, ale uczniowie i tak dowiadywali się prawdy od nauczycieli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie Radio i Telewizja w stanie wojennym"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 21:38
Historycy IPN Grzegorz Majchrzak i Sebastian Ligarski pokazali proces weryfikacji dziennikarzy z Polskiego Radia i TVP przez komunistyczne władze po 13 grudnia 1981 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN ściga się z czasem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 18:30
- Dokumenty to tylko część materiału dowodowego, nie mówią nam wszystkiego o historii. Docierając do świadków - czy to ofiar, czy sprawców - dowiadujemy się znacznie więcej - o akcji "Ostatni świadek " mówił w Trójce historyk dr Kazimierz Wóycicki.
rozwiń zwiń