Historia

Były oficer SS-Galizien będzie wydany z USA do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 17:16
Informację o tym, że podejrzany o zbrodnie wojenne, 94-letni Michael Karkoc vel Mychajło Karkoć, mieszka w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych, podała agencja AP.
Audio
  • Rzecznik prasowy IPN-u Andrzej Arseniuk o ujęciu M.Karkoća (źr. IAR)
Plakat werbunkowy w Sanoku do SS-Galizien
Plakat werbunkowy w Sanoku do SS-GalizienFoto: wikipedia cc /autor nieznany/ zr. Muzeum Historyczne Sanok

W związku z tą sprawą Instytut Pamięci Narodowej zapowiedział, że udzieli wszelkiej możliwej pomocy amerykańskim śledczym.

Prokuratorzy pionu śledczego IPN podejmą działania zmierzające do ustalenia ewentualnej roli Michaela Karkoca w zbrodniach popełnionych przez Ukraiński Legion Samoobrony w Chłaniowie i Kolonii Władysławin w 1944 r. i udziale w tłumieniu Powstania Warszawskiego.

Była Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Lublinie prowadziła śledztwo o sygnaturze Ds. 125/68, dotyczące dokonanej w dniu 23 lipca 1944 r. przez Ukraiński Legion Samoobrony akcji pacyfikacyjnej wsi Kolonia Władysławin, pow. Krasnystaw, i zamordowania 60 mieszkańców tej miejscowości. Ponadto prowadzono śledztwo dotyczące zamordowania przez oddział nacjonalistów ukraińskich, w lipcu 1944 r., 72 mieszkańców wsi Chłaniów. Postępowania wówczas  zostały zawieszone.

Sprawa Ukraińskiego Legionu Samoobrony była przedmiotem zainteresowania historyków z Instytutu Pamięci Narodowej. W czasopiśmie IPN  „Pamięć i Sprawiedliwość” (nr 2 /2005) ukazał się artykuł  Marcina Majewskiego „Przyczynek do wojennych dziejów Ukraińskiego Legionu Samoobrony (1943–945)”. Z tekstu wynika, iż Mychajło Karkoć (ur. 1919 w Łucku), ps. „Wowk” to jeden z oficerów Ukraińskiego Legionu Samoobrony, czyli 31 batalionu Schutzmannschaft niemieckiej policji bezpieczeństwa (Sipo). Był on uczestnikiem rozmów pomiędzy kierownictwem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów frakcji Melnyka a funkcjonariuszami niemieckiej policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa (SD) na Wołyniu nieopodal Łucka.

Od 1944 r. był dowódcą 2 kompanii ULS, która uczestniczyła wraz z całym Legionem w pacyfikacji Chłaniowa i Władysławina. We wrześniu 1944 r. razem z częścią żołnierzy swojej kompanii ULS pod dowództwem płk. Petra Diaczenki tłumił Powstanie Warszawskie. Kwaterował w tzw. niemieckiej dzielnicy policyjnej i walczył  prawdopodobnie przeciwko Zgrupowaniu Armii Krajowej „Kryski”.  Od marca 1945 r. Mychajło Karkoć był oficerem w 14 Dywizji Grenadierów Waffen SS „Galizien”.

Po wojnie wyemigrował do USA i zamieszkał w Minneapolis.

mc

Zobacz serwis II Wojna Światowa>>>

Zobacz serwis - Powstanie Warszawskie>>>

Czytaj także

"ND": Juszczenko chce rehabilitacji nacjonalistów

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 06:33
Chodzi o OUN-UPA i 14. Dywizję SS "Galizien".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy kolejne nazwiska poszukiwanych nazistów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 11:24
Centrum Szymona Wiesenthala dodało trzech nowych zbrodniarzy do listy najbardziej poszukiwanych - dwóch z nich mieszka teraz w Kanadzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tropienie nazistów trwa. "Nadal mam sygnały”

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 20:01
Na liście poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich, opublikowanej w 2012 roku przez Centrum Szymona Wiesenthala jest 12 nazwisk. – Poszukiwania są kontynuowane na całym świecie – mówi w Jedynce Efraim Zuroff, nazywany "łowcą nazistów”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińscy nacjonaliści przeciw uchwale o zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 15:09
Ukraińska partia Swoboda krytykuje plany przyjęcia przez polski Sejm uchwały dotyczącej zbrodni wołyńskiej.
rozwiń zwiń