Historia

Wielka feta na cześć Stalina

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 07:00
Józef Stalin urodził się 18 grudnia 1878 roku. Posłuchaj, jak polscy towarzysze partyjni obchodzili 70. urodziny generalissimusa, jaki hołd składali człowiekowi, który miał na sumieniu miliony ludzkich istnień.
Audio
  • 70. urodziny Józefa Stalina - relacja Polskiego Radia z akademii ku czci generalissimusa, fragmenty przemówienia prezydenta Bolesława Bieruta. Teatr Polski (18.12.1948)
Józef Stalin, reprod. fot. portretu autorstwa Isaaka Brodskiego (18831939). Wikimedia Commonsdp
Józef Stalin, reprod. fot. portretu autorstwa Isaaka Brodskiego (1883–1939). Wikimedia Commons/dp

18 grudnia 1948 w Teatrze Polskim w Warszawie komuniści zorganizowali wielką akademię ku czci Józefa Stalina. Okazją były 70. urodziny wodza. Na sali zebrali się  notable, członkowie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, na czele z prezydentem i I sekretarzem KC – Bolesławem Bierutem.
W archiwach Polskiego Radia zachowała się relacja z tego ”wiekopomnego” wydarzenia. - Sala wypełniona do ostatniego miejsca - mówił przejętym głosem prowadzący transmisję. - Pośrodku sceny na przybranym, biało-czerwoną wstęgą i pękiem pąsowych goździków, postumencie stoi olbrzymie, jasne  popiersie generalissimusa Józefa Stalina.

Józef
Józef Cyrankiewicz i Józef Stalin, 1947. Wikimedia Commons/dp. Źr.: Arthur Bliss Lane, "I saw Poland betrayed"

Na widowni Teatru Polskiego, poza Bolesławem Bierutem, zasiedli Józef Cyrankiewicz i marszałek Konstanty Rokossowski.
- Uroczyste akademie odbywają się już od kilku dni we wszystkich miastach i miasteczkach, we wszystkich wsiach i osiedlach Polski, w fabrykach, zakładach pracy, w warsztatach, w jednostkach wojskowych, na wyższych uczelniach, w szkołach średnich, w szkołach podstawowych, w instytucjach społecznych i spółdzielczych – relacjonował prowadzący. - Wszędzie ludzie pracy pragną złożyć dowody uznania, dowody wdzięczności, wielkiego uczucia przyjacielowi Polski - Józefowi Stalinowi w dniu jego 70. rocznicy urodzin.

Lenin

Nz.: Lenin i Stalin w Gorki, wrzesień 1922. Wikimedia Commons/dp. Autor: M.I.Ulianova
Dziennikarz Polskiego Radia przekonywał słuchaczy, że ku czci wodza zostały podjęte liczne czyny. Mówił o specjalnych zadaniach robotników, uczonych, profesorów, nauczycieli. W podobnym tonie przemówił prezydent Bolesław Bierut :
- Ze wszystkich stron naszego kraju, z inicjatywy młodzieży polskiej biegły sztafety młodzieńcze, aby złożyć towarzyszowi Stalinowi meldunki o pracy, o nauce, o swych zobowiązaniach do walki o to, aby słowo człowiek zawsze  i wszędzie brzmiało dumnie, do walki o nowy, socjalistyczny ustrój społeczny, którego wzór dał ludzkości towarzysz Stalin - mówił towarzysz Bierut.
Porównywał generalissimusa do ”orła górskiego nieznającego lęku w walce i śmiało prowadzącego rewolucyjny ruch do szturmu”.
- Żyć i działać tak, jak żył i działał Stalin to największe zobowiązanie młodzieży polskiej - wołał z mównicy Bolesław Bierut.
Komuniści przekonywali, że Józef Stalin jest wzorem, źródłem twórczych natchnień dla poetów, konstruktorów i malarzy, przywódcą, któremu należą się hołdy i cześć. Z okazji urodzin tworzono pomniki generalissimusa z węgla, soli i cukru. W przemówieniu Bolesław Bierut z zachwytem mówił o Kremlu wykonanym ze słomy przez jednego z polskich chłopów. Propagandzie brakowało słów, by uczcić "wielkiego przodownika ludzkości, twórcę nowej epoki, wodza mas pracujących". Na piedestał wynoszono człowieka, który w imię zbrodniczego systemu nie wahał się posyłać na śmierć miliony ludzi. Posłuchaj archiwalnych nagrań Polskiego Radia.
Jeśli interesujesz się najnowszą historią Związku Radzieckiego wejdź na ”moje.polskieradio.pl”>>>

bs

Czytaj także

"Wielka czystka" – sposób Stalina na pozbycie się wrogów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 07:00
- Około miliona straconych w ciągu dwóch lat, parę milionów aresztowanych i zesłanych do łagrów, tyle było ofiar wielkiej czystki w Związku Sowieckim - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stalin wszędzie wietrzył spisek

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 07:00
Dowódców Armii Czerwonej, na czele z marszałkiem Michaiłem Tuchaczewskim, oskarżono o działania wrogie wobec ZSRR i kontakty z kołami wojskowymi obcych mocarstw. Wszyscy zostali straceni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

22 lipca 1944 – prawda o kłamstwie władzy ludowej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 05:45
- Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego to świadectwo epoki, świadectwo przejmowania władzy państwowej w Polsce przez siły zależne od Związku Radzieckiego - powiedział historyk, prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nóż w plecy". 74. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 06:00
- 17 września wicekomisarz spraw zagranicznych ZSRR wezwał mnie do siebie o 3.00 rano i odczytał mi tekst noty Mołotowa, mówiący że państwo polskie przestało istnieć, wobec czego rząd sowiecki nakazał swym wojskom przekroczyć granice Polski - wspominał ambasador RP w Moskwie Wacław Grzybowski.
rozwiń zwiń