X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Gryf Pomorski" - żołnierze z Borów Tucholskich

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 06:02
W nocy z 8 na 9 czerwca 1942 żołnierze "Gryfa Pomorskiego" dokonali zamachu na pociąg w miejscowości Kamienna Karczma. Nie był to zwykły skład. Miał nim jechać sam Adolf Hitler. Jednak przywódca III Rzeszy w ostatnim momencie zmienił plan podróży.
Audio
  • "Pod znakiem pomorskiego Gryfa", audycja Urszuli Łączkowskiej. (PR, 1.03.1977)
Szymbark, pomnik pamięci Gryfa Pomorskiego, postawiony 31.12.2009
Szymbark, pomnik pamięci "Gryfa Pomorskiego", postawiony 31.12.2009 Foto: Przykuta, źr. Wikimedia Commons/CC

To tylko jedna z akcji, jakich dokonała Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski", walcząca z niemieckim okupantem.

Początki organizacji

Początki działalności konspiracyjnej na Pomorzu sięgają roku 1939. Jedną z pierwszych organizacji powstałych na tych terenach był "Gryf Kaszubski", który rozpoczął działalność cztery miesiące po napaści Niemiec na Polskę. Od początku 1940 roku w tym rejonie funkcjonowała także Wojskowa Organizacja Niepodległościowa. Z połączenia obu organizacji 7 lipca 1941 powstał "Gryf Pomorski".

Działalność "Gryfa"

Organizacja skupiała się na pomocy Polakom zamieszkujących teren, który jako pierwszy podlegał intensywnej germanizacji i zasiedlaniu przez kolonistów z Rzeszy. Żołnierze wykonywali wyroki na zdrajcach i kolaborantach oraz pomagali rodzinom więźniów. Organizacja zajmowała się sabotażem: od przemalowywania nazw miejscowości na polskie, po napady na pociągi, takie jak ten w nocy z 8 na 9 czerwca 1942.

Żołnierze z borów

W 1943 "Gryf Pomorski" skupiał już kilkanaście pomorskich grup konspiracyjnych z terenów Pomorza. Szacunkowo liczył wówczas od 6 do 8 tys. członków. Szybki rozrost organizacji był po części zasługą charyzmatycznego przywódcy - ks. ppłk. Józefa Wrycza. Ksiadz-żołnierz był symbolem oporu przeciwko okupantowi. Faktyczne przwyództwo leżało w rękach jego zastępcy por. Józefa Dambka. Wśród gryfowców około 500 sformowanych było w partyzanckie brygady leśne, które rozlokowane były w Borach Tucholskich, w solidnych ziemnych bunkrach.

Zgubna współpraca

Choć "Gryf" współpracował z AK, to nigdy nie nastąpiło ich połączenie. Zgubną okazała się współpraca z organizacją podziemną "Miecz i Pług", która była głęboko infiltrowana przez Gestapo. To spowodowało falę aresztowań i wywózek do obozów koncentracyjnych żołnierzy "Gryfa". Dowódca organizacji por. Józef Dambek zginął z rąk Gestapo 4 marca 1944.

Rozwiązanie organizacji

Od 1944 datuje się też rozpracowywanie gryfowców przez sowietów, którzy dokonywali zrzutów swoich żołnierzy na Pomorze. Moskwa uznała, że organizacja może zaszkodzić wprowadzaniu nowej władzy. Ostatni dowódca "Gryfa", Augustyn Westphal, nie widząc szans na prowadzenie walki z Armią Czerwoną, nakazał 21 marca 1945 złożenie broni i rozwiązanie organizacji. Nie uchroniło to wielu żołnierzy "Gryfa" od dostania się w ręce NKWD i UB.

Posłuchaj wspomnień byłych żołnierzy "Gryfa Pomorskiego".

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kotwica - znak Polski Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 08:30
Charakterystyczny symbol zaprojektowała Anna Smoleńska. To ona wygrała konspiracyjny konkurs na znak Polski Walczącej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brawurowa akcja oddziału AK "Jędrusie"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 08:00
- 29 marca 1943 nasza szesnastka wyruszyła na rowerach w kierunku Mielca. Broń i amunicję wieźliśmy na furmance pod dużą warstwą słomy. Lał nieustanny deszcz, ciężka glina lepiła się do kół, a do przeprawy mieliśmy 30 km – pisał jeden z członków "Jędrusiów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia - chluba II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 07:02
Budowano ją z rozmachem, w nowoczesnym jak na ówczesne czasy stylu. Gdynia uchodziła przed wojną za polskie eldorado.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatopienie statku "Tannenberg" - spektakularna akcja BCh i AK

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 06:55
75 lat temu, 31 maja 1944, żołnierze polskiego podziemia zatopili na Wiśle w okolicy Machowa na Lubelszczyźnie niemiecki statek "Tannenberg" przewożący żołnierzy Wehrmachtu.
rozwiń zwiń