X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Stanisław August Thugutt - lewicowy ludowiec

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 06:00
- W rządach Ignacego Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego, w warunkach ówczesnego chaosu, pełnił samobójczą wręcz funkcję ministra spraw wewnętrznych – mówił o jednym z przywódców przedwojennego ruchu ludowego dr Janusz Osica w audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".
Audio
  • Dr Janusz Osica przedstawia sylwetkę Stanisława Thugutta w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" (30.10.2002)
Stanisław Thugutt, fot. Marian Fuks, źr. Wikimedia Commonsdp
Stanisław Thugutt, fot. Marian Fuks, źr. Wikimedia Commons/dp

15 czerwca 1941 w Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, przywódca Stronnictwa Ludowego, przeciwnik sanacji i działacz spółdzielczy. Chciał się przedostać do tworzącego się na emigracji polskiego rządu z gen. Władysławem Sikorskim na czele.

Robotnik z inteligenckiej rodziny

Urodził się w Łęczycy, w rodzinie lekarskiej 30 lipca 1873. W młodości pracował w fabryce włókienniczej w Warszawie, być może te doświadczenia zaważyły na sympatiach lewicowych przyszłego polityka.
- Gdy wybucha wojna, czterdziestojednoletni Thugutt wiąże się z lewicą niepodległościową, zostaje skarbnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej  - mówił dr Janusz Osica w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".
Wstąpił do Legionów, jednak jego kariera w wojsku została przerwana przez chorobę. Po powrocie do Warszawy w 1917 roku związał się z PSL "Wyzwolenie". Za tę działalność aresztowali go Niemcy. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 roku otrzymał tekę ministra spraw wewnętrznych w rządzie Ignacego Daszyńskiego.

120 LAT RUCHU LUDOWEGO - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>>
- On właśnie, wraz z Tadeuszem Hołówką byli autorami słynnego manifestu tego rządu - wyjaśniał historyk.

"Polski Robespierre" od zadań trudnych
W dwóch kolejnych gabinetach - Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego - dzierżył tekę ministra spraw wewnętrznych. Podczas narodowo-szlacheckiego zamachu stanu płk. Januszajtisa do "polskiego Robespierre’a" (jak nazywano Thugutta ze względu na lewicowe poglądy) strzelano.
Z ramienia Naczelnika Państwa był członkiem polskiej delegacji na konferencję pokojową w Paryżu - Komitetu Narodowego Polskiego. W 1922 roku został wybrany do sejmu. Objął funkcję przewodniczącego koła poselskiego PSL "Wyzwolenie". Był aktywnym parlamentarzystą.
- Przewodniczył wielu komisjom np. komisji badającej okoliczności śmierci prezydenta Narutowicza – mówił dr Janusz Osica w audycji z 2002 roku. - Uczestniczył w pracach Trybunału Stanu w słynnej sprawie 8 mln. złotych ministra Gabriela Czechowicza.

Krytyk sanacji, współtwórca Centrolewu
W 1924, po tym, jak "Wyzwolenie" nie zgodziło się na objęcie przez niego funkcji ministra spraw zagranicznych, rozstał się z partią i został wicepremierem bez teki w rządzie Władysława Grabskiego. Po przewrocie majowym stał się krytykiem obozu belwederskiego.
- W dziejach świata trudno znaleźć przykład rządów tak bezrozumnych – krytykował pomajowe rządy na kongresie Centrolewu, którego był współzałożycielem, w czerwcu 1930 roku.
Od zamknięcia w twierdzy brzeskiej uratowała go osobista ingerencja marszałka Józefa Piłsudskiego, który miał w pamięci zasługi legionowe Thugutta. W niesprzyjających dla opozycji warunkach poszukiwał innego sposobu udzielania się w życiu publicznym. Powrócił wówczas do uprawianej jeszcze za młodu działalności spółdzielczej, stając się jednym z głównych twórców ruchu spółdzielczego w Polsce.
Posłuchaj audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków"

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA II Rzeczpospolita PSL
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reforma monetarna Władysława Grabskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 10:00
95 lat temu, 11 stycznia 1924, Sejm uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, zwanej reformą Grabskiego. Była to jedna z kluczowych reform gabinetu ekspertów, które uchroniły Polskę przed katastrofą gospodarczą i polityczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Kamiński - komendant Batalionów Chłopskich

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 06:10
- Na ulicy Miedzianej było to nieszczęsne ZSL. Tam mnie kiedyś poprosili Banach i Koter, i zaproponowali, żebym samokrytykę złożył. "Co wy chcecie? To wszystko, co ja robiłem piękne było wielkie i szlachetne. Wy chcecie, żebym na to pluł? Wykluczone!" odpowiedziałem - mówił o propozycji satelickiego wobec PZPR ugrupowania chłopskiego gen. Franciszek Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wincenty Witos – premier wierny chłopom

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 06:00
– Dość już niewoli i poniżenia, dość nędzy i upokorzenia, dość katorgi i więzień, dość krwi i ofiar, dość zemsty i prześladowania – apelował do chłopów w 1938 roku Wincenty Witos. – Czas ostatni na zmiany, na zmiany wielkie, głębokie i trwałe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Stapiński – mistrz Wincentego Witosa

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 11:33
Był jedną z głównych postacią ruchu ludowego, przewodził kilku chłopskim partiom. Jednak, gdy inni ludzie spod Zielonego Sztandaru robili wielkie kariery, bywali premierami i marszałkami, on wycofywał się z polityki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd nad Felicjanem Sławojem Składkowskim

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 08:08
- Dobry człowiek, dobry żołnierz, dobry Polak. Ci co zrobili go premierem zwichnęli mu umysł, pozbawili poczucia uczciwości żołnierskiej, wyrządzając mu tym największą osobistą krzywdę – pisał Stanisław Cat-Mackiewicz.
rozwiń zwiń